Orbita ve ilişkili oluşumların çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile anatomik incelenmesi
Anatomical examination of orbit and related structures by multidetector computerized tomography
  1. Tez No: 707382
  2. Yazar: BÜŞRA PİRİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA FAZLIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Orbita, görmeyle ilgili oluşumları ve önemli nörovasküler yapıları içeren ve çeşitli bölgelerle komşuluğu bulunan önemli bir boşluktur. Orbita'nın farklı bölgelerle bağlantısını sağlayan canalis opticus (CO) ve fissura orbitalis superior'dan (FOS) önemli nörovasküler yapılar geçer. Orbita ve bu açıklıkların boyut ve varyasyonları, içerdiği yapıları etkileyebileceği gibi bölge yapılarını tanımada radyologlara ve cerrahlara zorluk çıkarabilir. Çalışmamızda normal orbita boyutlarını belirlemeyi, CO ve FOS'un morfometrisi ve varyasyonlarını değerlendirmeyi elde edilen ölçümleri cinsiyet, taraf ve yaş gruplarına göre karşılatırmayı amaçladık. 94'ü erkek, 106'sı kadın olmak üzere toplam 200 bireyin (400 taraf) çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) görüntüleri üzerinde ölçümler yapıldı, varyasyonlar tespit edilip sınıflandırıldı. Sağlıklı bireylerde orbita yüksekliği, genişliği ve derinliği sırasıyla sağ tarafta ortalama 36,04±2,97 mm, 32,33±2,59 mm, 38,35±3,32 mm iken sol tarafta 35,79±3,18 mm, 32,29±2,67 mm, 38,13±3,21 mm olarak belirlendi. Orbita'nın yüksekliği ve genişliği her iki tarafta da erkeklerde kadınlardan istatistiksel olarak anlamlı derecede büyük olduğu tespit edildi (p˂0,05). CO'un tipleri değerlendirildiğinde en sık görülen konik tip (sağ: %68, sol: %67,5) olurken, en az görülen ise düzensiz tip (sağ: %1,5, sol: %1,5) olmuştur. CO'un ara bölüm şekli incelendiğinde ise en sık üçgen tipe (sağ ve sol: %51), en az ise elips tipe (sağ: %6,5, sol: %5,5) rastlandı. FOS'un şekli her iki taraf için en sık görülen Tip 3 (sağ: %24,5 ve sol: %26) olurken, en az görülen ise Tip 6 (sağ: %1, sol: %2) olmuştur. Orbita ve ilişkili açıklıklar hakkında kapsamlı bilgi, ilgili bölgede çalışan klinisyenler açısından oldukça önemlidir, bu yapıların zarar görmesi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bununla birlikte, orbita'nın morfometrisi ve morfolojisini belirlemek adli tıpta cinsiyet, yaş ve ırk tespiti için önemli bir parametre olarak kullanılabilir. Çalışmamız bölge anatomisi açısından referans niteliğinde olup kapsamlı bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
The orbit is an important cavity containing vision-related formations and important neurovascular structures, and adjacent to various regions. Important neurovascular structures pass through the optic canal and superior orbital fissure, which ensure the connection of the orbit with different regions. The size and variations of the orbit and these openings can affect the structures it contains, as well as cause difficulties for radiologists and surgeons in recognizing the structures of the region. We aimed to determine the size of normal orbit, evaluate the morphometry and variations of optic canal and superior orbital fissure, to compare the obtained measurements with respect to age, gender and age. A total of 200 individuals's (94 females,106 males;400 sides) multislice computed tomography images were evaluated, variations were identified and classified. The height, width and depth of the orbit were determined as 36.04±2.97 mm, 32.33±2.59 mm, 38.35±3.32 mm on the right side, 35.79±3.18 mm, 32.29±2.67 mm, 38.13±3.21 mm on the left side, respectively, in healthy subjects. The height and width of the orbit were found to be statistically significantly larger on both sides in men than in women (p˂0.05). When optic canal types were evaluated the most common type among healthy individuals was conical type optic canal (right: %68, left: %67.5), and the least common type was irregular type with (right and left: %1.5). According to the examination of the type of optic waist the most common type among healthy individuals was triangle type intermediate part of optic canal (right and left: %51), and the least common type was ellipse type with (right: %6.5, left: %5.5). The shape of the superior orbital fissure was the most common type 3 (right: %24.5, left: %26) for both sides, while the least common type was type 6 with (right:% 1, left:% 2). Comprehensive information about the orbit and associated apertures is quite important for clinicians working in this area, damage to these structures can cause serious complications. In addition, determining the morphometry and morphology of the orbit can be used as an important parameter for determining gender, age and race in forensic medicine. Our study is a reference in terms of regional anatomy and is a comprehensive research.