Diz osteoartritinde egzersiz kombinasyonlarının ağrı, fonksiyon ve propriosepsiyon üzerine etkisi
The effect of exercise combinations on pain, function and proprioception in knee osteoarthritis
  1. Tez No: 707386
  2. Yazar: ZAHİDE SEDA BAKTIR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBABA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Giriş ve Amaç: Osteoartrit(OA) dünyada sık görülen dejeneratif eklem hastalığıdır. OA'da eklem tutulumu mobilite kaybı, disabilite ve fonksiyonel bağımlılığın temel nedenidir. Çalışmamızın amacı; diz osteoartritinde egzersiz kombinasyonlarının ağrı, fonksiyon ve propriosepsiyon üzerine etkisini araştırmaktı. Metod: Çalışmamıza dahil edilen diz OA'lı 45 olgu randomize olarak 15 kişilik, 3 gruba ayrıldı. Diz ekleminde; ağrı şiddeti, basınç ağrı eşiği,fonksiyon,kas kuvveti,esneklik, eklem hareket açıklığı (EHA),propriosepsiyon,denge,aerobik kapasite,depresyon ve yaşam kalitesi sorgulandı. Grup1'de klinikte aerobik ve germe egzersizleri/evde aerobik ve kuvvetlendirme egzersizleri; Grup 2'de klinikte aerobik ve kuvvetlendirme egzersizleri/evde aerobik ve germe egzersizleri; Grup 3'te klinikte aerobik, kuvvetlendirme ve germe egzersizleri/evde aerobik egzersizler; 8 hafta, haftada 2 gün uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Osteoarthritis(OA) is a common degenerative joint disease in the world. Joint involvement in OA is main cause of loss of mobility, disability and functional dependence. Aim of this study was to investigate the effect of exercise combinations on pain, function and proprioception in knee osteoarthritis. Method: Forty-five patients with knee OA included in our study were randomly divided into 3 groups of 15 people. In knee joint; pain intensity, pressure pain threshold, function, muscle strength, flexibility, range of motion(ROM), proprioception, balance, aerobic capacity, depression and quality of life were questioned. In Group 1, aerobic and stretching exercises in clinic/aerobic and strengthening exercises at home; in group 2, aerobic and strengthening exercises in clinic/aerobic and stretching exercises at home group 3, aerobic, strengthening and stretching exercises in clinic/aerobic exercises at home during 8 weeks, 2 days/week.