Delamination analysis of laminated glass plate structures
Lamine cam plaka yapılarının delaminasyon analizi
- Tez No: 707387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Lamine cam, iki cam tabakanın PVB (Polivinil bütiral) veya farklı bir yapıştırıcı ile ısı basıncı yardımıyla birleştirilmesiyle oluşturulan bir cam türüdür. Herhangi bir darbe yükü ile karşılaşıldığında, etrafına yayılmaz ve örümcek ağı şeklinde çatlaklar oluşur. Delaminasyon, kompoziti oluşturan katmanların ayrılması olarak tanımlanır. Kompozit katmanlar arasındaki düşük mukavemet nedeniyle en yaygın hasar türüdür. Malzeme sertliği kaybı ve malzeme ömrünün kısalması gibi sonuçlar üretebileceği için önemli bir çalışma konusudur. Bu çalışmada, lamine camdaki delaminasyon araştırılacaktır. Bu araştırmada deformasyon denklemleri varyasyonel yaklaşım ve sonlu elemanlar yöntemi ile bulunacaktır. Ayrıca lamine cam Abaqus yazılımında modellenecek ve sonuçlar karşılaştırılarak modelin uygunluğu araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Laminated glass is a type of glass created by combining two glass layers with PVB (Polyvinyl butyral) or a different adhesive with the help of heat pressure. When faced with any impact load, it does not spread around and cracks develops in the form of spider web. Delamination is defined as the separation of the layers that make up the composite. It is the most common type of damage due to low strength between composite layers. It is an important study subject because it can produce results such as loss of material hardness and shortened material life. In this study, delamination in laminated glass will be investigated. Deformation equations will be found by variational approach and finite element method. Laminated glass will be modeled using Abaqus software.