Antisosyal kişilik bozukluğu'nda intihar davranışının üstbiliş özellikleri ile ilişkisi
Relationship between suicidal behavior and metacognitive characteristics in antisocial personality disorder
  1. Tez No: 707388
  2. Yazar: HALİL ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Antisosyal Kişilik Bozukluğu (ASKB) tanılı hastaların üstbiliş özelliklerinin intihar davranışı ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran DSM-5 tanı kriterlerine göre ASKB tanısı konan 74 kişi hasta grubu ve 74 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Örneklem grubuna sosyodemografik veri formu, Üstbiliş Ölçeği (ÜBÖ), Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BİDÖ), İntihar Davranış Ölçeği (İDÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Sonuçlar ASKB'li bireylerin kontrol grubuna kıyasla genel olarak daha kötü üstbilişsel özellikler gösterdiğini ve öncesinde intihar girişiminde bulunmuş ASKB'li bireylerde intihar girişiminde bulunmayanlara göre kontrol edilemezlik ve tehlike (KET) ile düşünceleri kontrol ihtiyacı (DKİ) alt ölçek puanlarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Hasta ve kontrol gruplarında intihar davranışının ciddiyetini ölçen İDÖ ile DKİ alt ölçeğinin korele olduğu; İDÖ'nün ayrıca ASKB grubunda bilişsel güven (BG) alt ölçeğiyle, kontrol grubunda ise olumlu inançlar (Oİ) alt ölçeğiyle korele olduğu saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre ASKB'li bireylerde üstbilişsel inançlar ile intihar davranışının şiddeti, depresyon ve anksiyete belirtileri ilişkilendirilebilir. Kötü üstbilişsel yeteneklerin (düşünceyi kontrol ihtiyacına ilişkin inançlar ve bilişsel güven alt boyutları) ASKB'li bireylerde intihar riskinin belirlenmesi açısından faydalı olabileceği ve hastaların üstbilişsel terapi yöntemlerinden fayda görebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between metacognitive characteristics and suicidal behavior in patients with Antisocial Personality Disorder (ASPD). Materials and Methods: Between October 2020 and April 2021, 74 patients diagnosed with ASPD according to DSM-5 diagnostic criteria, who applied to Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital, Department of Psychiatry, were included in the study as the patient group and 74 healthy volunteers as the control group. Sociodemographic data form, Metacognition Scale (MCQ), Beck Suicidal Ideation Scale (BSIS), Suicidal Behavior Scale (ISS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) were applied to the sample group. Results: The results show that individuals with ASPD generally show worse metacognitive characteristics compared to the control group, and individuals with ASPD who have previously attempted suicide have higher uncontrollability and danger (U/D) and need to control thoughts (NCT) subscale scores than those who have not attempted suicide. The ISS, which measures the severity of suicidal behavior, and the DMI subscale were correlated in the patient and control groups; ISS was also found to be correlated with the cognitive confidence (CC) subscale in the ASPD group and with the positive beliefs (PB) subscale in the control group. Conclusion: According to the results of our study, metacognitive beliefs and the severity of suicidal behavior, depression and anxiety symptoms can be associated in individuals with ASPD. It should be considered that poor metacognitive abilities (beliefs about the need to control thought and cognitive confidence sub-dimensions) may be useful in determining the risk of suicide in individuals with ASPD and that patients may benefit from metacognitive therapy methods.