İnme sonrası imgeleme yeteneği, denge ve fonksiyonellik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between imaging ability, balance and functionality after stroke
  1. Tez No: 707421
  2. Yazar: İKBAL TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızın amacı inme sonrası imgeleme yeteneği, denge ve fonksiyonellik arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma 40-80 yaş arasında olan inmeli katılımcılar (n=20) ve eşleştirilmiş sağlıklı katılımcılar (n=20) olmak üzere 2 grup ile gerçekleştirildi. Mental işlevler Standardize Mini Mental Test (SMMT), Sayı Menzili Testi ile değerlendirildi. Denge seviyesi Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) kullanılarak belirlendi. Fonksiyonellik Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ile değerlendirildi. İmgeleme yeteneği Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi (KGİA), Kutu ve Blok Testi (KBT), El Lateralizasyon Testi kullanılarak belirlendi. Gruplar arası katılımcıların mental işlevlerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between imagery ability, balance and functionality after stroke. The study was carried out with 2 groups: stroke participants aged 40-80 years (n=20) and matched healthy participants (n=20). Mental functions were evaluated with the Standardized Mini Mental Test (SMMT), Digit Span Test. Balance level was determined using Berg Balance Scale (BBS), Functional Reach Test (FRT). Functionality was evaluated with the Timed Up and Go Test (TUG) and the Functional Independence Measure (FIM). Imagery ability was determined using the Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire (KVIQ), Box and Block Test (BBT), Hand Lateralization Test. There was no statistically significant difference between the groups in the mental functions of the participants (p>0.05).