Cerrahi hemşirelerinin güvenli cerrahi kontrol listesinin kullanımına ilişkin bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of surgical nurses regarding the use of safe surgery checklist
  1. Tez No: 707422
  2. Yazar: GİZEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, cerrahi hemşirelerinin Güvenli Cerrahi Kontrol Listesinin kullanımına ilişkin bilgi ve tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemine İstanbul ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesinin ameliyathane ve cerrahi kliniklerinde çalışan, çalışmayı kabul eden 120 cerrahi hemşiresi dahil edildi. Araştırmada, veriler literatür doğrultusunda hazırlanan anket formuyla cerrahi kliniklerde ve ameliyathanede çalışan hemşirelerden toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 25.0 programı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Ki-Kare testi, bağımsız örneklem t testi ve Tek Yönlü Varyans analizi kullanıldı. Hemşirelerin Güvenli Cerrahi Kontrol Listesi (GCKL) bilgi düzeyi puan ortalaması 6,92±0,89; cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin hastanın klinikten ayrılmadan önceki GCKL davranış düzeyi puan ortalaması 19,14±1,41; ameliyathane hemşirelerin anestezi verilmeden önce, ameliyat kesisinden önce, ameliyattan çıkmadan önce GCKL davranış düzeyi toplam puan ortalaması 33,61±2,92; hemşirelerin GCKL tutum düzeyi puan ortalaması 83,79±8,61 olarak bulunmuş olup cerrahi hemşirelerinin GCKL'ye ilişkin bilgi, tutum ve davranış düzeyleri yüksek olarak saptandı. GCKL eğitimi alan hemşirelerin GCKL bilgi düzeyi puan ortalaması (7,09±0,74), GCKL eğitimi almayan hemşirelerin GCKL bilgi düzeyi puan ortalamasından (6,45±1,09) istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptandı (t=3,093; p=0,003). GCKL eğitimi alan hemşirelerin GCKL tutum düzeyi puan ortalaması (85,23±8,01), GCKL eğitimi almayan hemşirelerin GCKL tutum düzeyi puan ortalamasından (80,00±9,11) istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptandı (t=3,073; p=0,003). Araştırmada GCKL eğitimi alan hemşirelerin GCKL'ye ilişkin bilgi ve tutum düzeyleri daha yüksek bulundu. GCKL'nin cerrahi hemşireleri tarafından ameliyathanede ve cerrahi kliniklerde bilinçli bir şekilde uygulanabilmesi için kurumlar tarafından GCKL'ye ilişkin hizmet içi eğitimlerin düzenli aralıklarla planlanması önerildi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive study to determine the knowledge and attitudes of surgical nurses regarding the use of the Safe Surgery Checklist. 120 surgical nurses working in the operating room and surgical clinics of a training and research hospital in Istanbul and accepted to work were included in the sample of the study. In the study, data were collected from nurses working in surgical clinics and operating rooms with a questionnaire prepared in line with the literature. In the statistical analysis of the data; SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 25.0 program was used. In the evaluation of the data; descriptive statistical methods, Chi-Square test, independent sample t-test and One-Way Analysis of Variance were used. The mean score of nurses' Safe Surgery Checklist (SSC) knowledge level was 6.92±0.89; The mean score of SSC behavior level of nurses working in surgical clinics before leaving the clinic was 19.14±1.41; The mean total score of SSC behavior level of the operating room nurses before the administration of anesthesia, before the incision of the operation, before the operation was 33.61±2.92; nurses' mean SSC attitude level score was found to be 83.79±8.61, and surgical nurses' knowledge, attitude and behavior levels were found to be high. It was determined that the mean score of SSC knowledge level of the nurses who received SSC training (7.09±0.74) was statistically significantly higher than the mean score of SSC knowledge level of the nurses who did not receive SSC education (6.45±1.09) (t=3.093; p=0.003). It was determined that the mean SSC attitude level score of the nurses who received SSC training (85.23±8.01) was statistically significantly higher than the mean SSC attitude level score (80.00±9.11) of the nurses who did not receive SSC training (t=3.073; p=0.003). In the study, the knowledge and attitude levels of nurses who received GCKL training were found to be higher. In order for GCKL to be applied consciously by surgical nurses in the operating room and surgical clinics, it was recommended that in-service trainings on GCKL be planned at regular intervals by the institutions.