COVİD-19 aşısı olan 60 yaş ve üzeri bireylerde COVİD-19 korkusu ile sosyal ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of social relationships and fear of COVID-19 in individuals aged 60 and over who received the COVID-19 vaccine
- Tez No: 707429
- Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Covid-19'un hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılması, halen etkene yönelik spesifik bir tedavinin olmaması, hastalık kliniğinin özellikle ileri yaş grubunda ağır veya mortal olabilmesi nedeniyle kişilerde Covid-19'a yakalanma korkusu oluşmuştur. Çalışmamızda Covid-19 aşısı olmanın, hastalık korkusuna ve sosyal ilişkilere olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.07.2021-31.08.2021 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Yerleşkesi aşı polikliniklerine başvuran ve aşı olan 60 yaş ve üzeri 519 kişi katıldı. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Koronavirüs Korkusu Ölçeği ve Lubben Sosyal Ağ Ölçeği-6 yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırma sırasında toplanan veriler, IBM SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Due to the rapid spread of Covid-19 all over the world, the absence of a specific treatment for the agent, and the fact that the disease clinic can be severe or mortal, especially in the advanced age group, there has been a fear of catching Covid-19 in people. In our study, it was aimed to investigate the effect of being vaccinated against Covid-19 on fear of disease and social relations. Materials and Methods: Between 01.07.2021 and 31.08.2021, 519 people aged 60 and over who applied to the vaccination polyclinics of Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital Numune Campus and were vaccinated participated in the study. Sociodemographic data form, Coronavirus Fear Scale and Lubben Social Network Scale-6 were applied to the participants by face-to-face interview method. The data collected during the research were evaluated with the IBM SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) program. A p value of