Tokat Merkez 2'nolu Esentepe Aile Sağlığı Merkezine kayıtlıhastaların COVİD-19 aşı geçmişleri ve aşılanma durumunu etkileyen faktörler ile aşı sonrası geçirmiş olduğu hastalıklara bakışıgelecekteki aşılanma ihtiyacınayaklaşım değişiklikleri hakkında
COVID-19 vaccination history, factors affecting vaccination status, post-vaccination illness perceptions, and changes in future vaccination approach among patients registered at Tokat Merkez 2-nolu Esentepe Family Health Center
  1. Tez No: 959810
  2. Yazar: ALİ RIZA SAZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Tokat Merkez 2 Nolu Esentepe Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı bireylerde COVID-19 aşı geçmişini, aşılanma durumunu etkileyen faktörleri, aşı sonrası hastalık algılarını ve gelecekteki aşı tutumlarını incelemiştir. Pandemi, hem sağlık sistemini hem de aşılara yönelik toplumsal yaklaşımı önemli ölçüde etkilemiştir. Şubat-Haziran 2025 tarihleri arasında, 18 yaş ve üzeri 1025 gönüllü bireyle yüz yüze anket yapılmıştır. Anketle COVID-19 hastalık ve aşı öyküsü, aşı sonrası yan etkiler, aşı pişmanlığı, olası yeni bir pandemideki tutum, çocukluk ve erişkin dönemi aşılarına yaklaşım ile sağlık kurumlarına güven düzeyi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the COVID-19 vaccination history, factors affecting vaccination status, perceptions of illnesses after vaccination, and changes in future vaccination attitudes among individuals registered at Tokat Merkez 2-Nolu Esentepe Family Health Center. The pandemic has significantly influenced both the healthcare system and societal attitudes toward vaccination. Between February and June 2025, face-to-face surveys were conducted with 1,025 volunteer participants aged 18 and above. The survey assessed COVID-19 disease and vaccination history, post-vaccination side effects, vaccine regret, attitudes in a potential future pandemic, perspectives on childhood and adult vaccinations, and trust in health institutions.