Aile hekimlerinde anksiyete ve COVİD-19 korku düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety and COVİD-19 FEAR levels in family doctors
  1. Tez No: 707451
  2. Yazar: MERVE NEZİHAT SİVİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU, DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Pandeminin sağlık çalışanlarında sebep olduğu psikolojik ve sosyal yaşam sorunlarını irdeleyen araştırmalarda özellikle ön saflarda direkt hastalarla temas halinde olan sağlık çalışanlarının anksiyete ve depresyon sıklığı hastalıkla temasta bulunmayan çalışanlara göre daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada aile hekimlerinde anksiyete ve COVID-19 korku düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışmaya Konya ilinde aile hekimliği uzmanlığı eğitimi veren hastanelerde çalışmakta olan 120 aile hekimliği asistanı ve aile sağlığı merkezlerinde çalışmakta olan 685 aile hekimi olmak üzere toplam 805 aile hekiminin tamamının dahil edilmesi planlandı. Araştırmaya 589 aile hekimi online ve yüz yüze olarak üç bölümden oluşan bir anket formu aracılığıyla dahil edildi. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik bilgi formu, ikinci bölümde 21 sorudan oluşan Beck Anksiyete Ölçeği ve üçüncü bölümde 7 sorudan oluşan COVID-19 Korku Ölçeği (FCV-19S) yer almaktadır. Tüm veriler SPSS (Statististical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In studies examining the psychological and social life problems caused by the pandemic in healthcare workers, it has been reported that the frequency of anxiety and depression is higher in healthcare professionals who are in direct contact with patients, especially on the front lines, than those who are not in contact with the disease. In this study, it was aimed to evaluate anxiety and COVID-19 fear levels in family physicians. Materials and Methods: In this descriptive and cross-sectional study, it was planned to include all 805 family physicians, including 120 family medicine residents working in hospitals providing family medicine specialization training in Konya and 685 family physicians working in family health centers.. 589 family physicians were included in the study through a questionnaire consisting of three parts, online and face-to-face. n the first part, there is the sociodemographic information form prepared by the researcher, in the second part there is the Beck Anxiety Scale consisting of 21 questions and in the third part there is the COVID-19 Fear Scale (FCV-19S) consisting of 7 questions. All data were evaluated using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 statistical package program.