Örgütsel çift yetenekliliğin örgütsel çeviklik üzerindeki etkisi
The effect of organizational ambidexterity on organizational agility
  1. Tez No: 707495
  2. Yazar: BİLAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DİNÇ ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı örgütsel çift yetenekliliğin örgütsel çeviklik üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırma alanı Türkiye`de Borsa İstanbul'da işlem gören İstanbul merkezli imalat, ulaştırma depolama ile ticaret sektörü alanlarında faaliyet gösteren üç farklı faaliyeti kapsamaktadır. Veriler, elektronik ortamda anket yolu ile firma sahipleri, yöneticileri, şefleri ve departman sorumluları olmak üzere firma adına cevap verebilecek 207 katılımcıdan elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, örgütsel çift yetenekliliğin araştırmacı alt boyutunun örgütsel çevikliğin cevap verme, esneklik, hız ve yetkinlik üzerinde anlamlı ve pozitif etkisinin olduğu görülmüştür. Örgütsel çift yetenekliliğin faydalanıcı alt boyutunun da örgütsel çevikliğin tüm boyutları ile anlamlı ve pozitif bir ilişkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of organizational ambidexterity on organizational agility. His research area covers three different sectors operating in Istanbul-based manufacturing, transportation stroage and trade sector, which are traded in the Borsa Istanbul in Turkey. The data were obtained from 207 participants, including company owners, managers, supervisors and department heads, who could respond on behalf of the company by means of an electronic questionnaire. As a result of the research, it was seen that the exploration sub-dimension of organizational ambidexterity had a significant and positive effect on organizational agility, responsiveness, flexibility, speed and competence. It has been determined that the exploitation sub-dimension of organizational ambidexterity has a significant and positive relationship with all dimensions of organizational agility.