Yerel yönetimlerde diplomasi faaliyetleri ve yerel hizmetlere yansıması: İzmir Büyükşehir Belediyesi örneği
The diplomacy activities in local governments and its reflection on local services: The sample of Izmir Metropolitan Municipality
- Tez No: 707500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNA ERSAVAŞ KAVANOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Dünya nüfusu giderek kentsel alanlarda yoğunlaşırken, kentin ve kentte yaşayan vatandaşların karşı karşıya kaldıkları sorunların daha fazla karmaşık hale geldiği görülmektedir. Kamu yönetimi alanındaki yeni anlayışlar ve yönetişim yaklaşımları tarafından deneyimlenen siyasi, ekonomik, toplumsal, teknolojik değişimler, iş birliği ve ağ yönetişimine dayanan yeni yönetim formlarının önem kazandığını göstermektedir. Karşılıklı bağımlılığın hızla arttığı küreselleşmiş dünya sisteminde, yerel yönetimler, kendi yerleşim bölgelerinin ötesinde çok daha geniş bir alana dâhil olmaktadır. Yerel yönetimlerin uluslararası alandaki ilişkilerinin gelişmesi ve iş birliği çabaları, yerel diplomasi kavramının önemini artırmaktadır. Yerel diplomasi alanında yapılan çalışmalarda, kentlerin uluslararası ilişkiler alanındaki artan rolüne vurgu yapılırken, bu ilişkilerin kentin yerel talep ve ihtiyaçları bağlamında taşıdığı öneme nadiren değinilmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, yerel diplomasi faaliyetlerinin, yerel hizmetler üzerindeki etkisinin anlamlandırılmasıdır. Çalışmada, yerel diplomasi faaliyetlerinin yerel yönetimlerde alternatif bir hizmet sunma yöntemi olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği sorusuna cevap aranmıştır. Çalışma, Türkiye'de İzmir Büyükşehir Belediyesi örneğinde uygulanan alan araştırması kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nitel veri toplama sürecinde arşiv kayıtlarını tarama, görüşme ve gözlem tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler, söylem ve içerik analizi ile metin içine aktarılmıştır. Teorik çalışmalar sonucu elde edilen bilgiler ışığında, yerel diplomasi faaliyetlerinin“katılım”,“bilgi, uygulama ve deneyim transferi”,“karmaşık sorunlarla mücadele”,“kurumsal kapasitenin geliştirilmesi”ve“finansal kaynakların harekete geçirilmesi”olarak beş farklı alan kapsamında doğrudan ya da dolaylı olarak yerel hizmetlerin sunumunda etkili olduğu görülmüştür. Söz konusu etki alanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde uygulanan alan araştırması sonucu elde edilen bulgularla desteklenmiştir. Yerel yönetimlerin diplomasi faaliyetleri ve yerel hizmetlere etkisi uluslararası ilişkiler alanında kendi deneyimlerine bağlı olarak şekillenmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan alan araştırması, yerel yönetimlerin uluslararası stratejileri ile hizmet politikaları arasındaki bağın güçlendirilmesine ilişkin öngörü niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
As the world population gradually builds up in the urban areas, the problems of the cities and their habitants are getting more complex. Political, economic, social, and technological changes, experienced by the new mentalities and governance approaches in the field of public administration, are showing that new administration forms based on collaboration and network governance are getting more important. In the globalized world system in which the reciprocal dependence rapidly rises, the local governments get involved in much wider areas beyond their residential areas. The improvement of local governments' relations in international area and their collaboration efforts increases the importance of the notion of city diplomacy. As the growing role of the cities in the field of international relations were emphasized in the studies conducted about city diplomacy, the importance of these relations in the context of local requests and needs of the city is barely mentioned. In this sense, the aim of the study includes investigating whether the diplomacy activities of local governments can be evaluated as an alternative method in the delivery of services to the city and to its habitants. In the study, the effect of city diplomacy activities on local services was evaluated within the scope of field study applied in the example of İzmir Metropolitan Municipality in Turkey. In the study, qualitative research analysis was used. In the qualitative data collection process, scanning of archive records, interview and observation techniques were used. The data obtained were extracted into text by using discourse and content analysis. In the light of the data obtained because of theoretical studies, it has been seen that the city diplomacy activities have direct or indirect effects on the provision of local services within the scope of 5 different fields that are“participation”,“knowledge, practice and experience transfer”,“fighting wicked problems”,“improvement of institutional capacity”and“mobilized of financial resources”. These impact areas were supported by the findings obtained as a result of field study conducted in İzmir Metropolitan Municipality. The diplomacy activities of local governments and their effects on local services are shaped by their own experiences. The field study of İzmir Metropolitan Municipality is a foresight regarding the strengthening of the link between the international strategies of local governments and their service policies.