Bilateral diz osteoartriti ve düşme riski yüksek olan hastalarda 6 hafta boyunca verilecek izokinetik egzersiz programının yürüme, düşme riski ve propriosepsiyon üzerine etkisi
- Tez No: 707501
- Danışmanlar: DR. ERHAN ARİF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı orta ve ileri evre diz OA'li hastalarda izokinetik hamstring/kuadriseps kas güçlendirme egzersizlerinin denge, eklem pozisyon hissi ve fiziksel fonksiyon üzerine etkilerinin araştırılmasıdır Çalışmaya yaş ortalamaları 61,7±8,6 olan 45-59 yaş arası 30 kadın ve 9 erkek K/L evre 2 ve 3 hastalar alındı. Hastalara 6 hafta boyunca izokinetik hamstring/kuadriseps güçlendirme egzersiz programı verilen hastaların tedavi öncesi ve sonrası diz EHA'ları, VAS'ları, WOMAC alt skorları, propriosepsiyon hata ortalamaları, izokinetik kas güçleri, süreli kalk ve yürü testleri, 6 dakika yürüme mesafeleri, yürüme hızları, Berg Denge Ölçekleri, sandalyeye otur kalk testleri değerlendirildi. Tedavi sonrası 60 ve 180 derece açısal hızlardaki hamstring/kuadriseps kas güçleri, propriosepsiyon hata ortalamaları, berg denge ölçekleri, WOMAC alt skorları ve VAS'larında tedavi öncesine göre anlamlı derecede düzelmeler saptandı. EHA'larında anlamlı gelişme gözlenen hastaların tüm fonksiyonel testlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelmeler oluştu. 60 derece agonist/antagonist oranında da anlamlı düzelme gözlenen hastaların 180 derece açısal hızdaki agonist/antagonist oranlarında düzelme varken istatistiksel olarak anlamlı değildi. Berg denge ölçeği ile diğer parametreler arasındaki korelasyona bakıldığında ise VAS, WOMAC-ağrı, WOMAC-fiziksel fonksiyon, süreli kalk ve yürü testi ile aralarında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon tespit edildi. Sonuç olarak OA'li hastalarda diz fleksör ve ekstensör kas grubunun dengeli bir şekilde egzersizlerle kuvvetlendirilmesi; ağrı, sertlik, EHA, denge, eklem pozisyon hissi ve fonksiyonel durumda anlamlı düzelmeler sağlamaktadır. Ayrıca sadece OA'li bireyler değil sağlıklı popülasyonda yapılacak güçlendirme egzersizleri de OA gelişimi ve düşme üzerine anlamlı katkılar sağlayabilir. Bu yüzden bu konuda daha geniş serilerde ve daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose of this research is to evaluate the effect of the isokinetic hamstring/quadriceps muscle strengthening exercise on balance, proprioception of articular position and physical function of the intermediate and advanced cases of osteoartritis patients. K/L phase 2 and 3, 30 female and 9 male patients included in this research whose age varied between 45-59 and mean age was 61,7+/-8,6. The patients were given an isokinetic hamstring/quadriceps stregthening exercise programme throughout 6 weeks. The patients' knee EHA, VAS, WOMAC sub-scores, proprioception error means, isokinetic muscle powers, timed stand and walk tests, 6 minutes walk distances, walking speeds, Berg Balance Scales and chair sit and stand tests were evaluated before and after the exercise programme. Significant improvement determined after the treatment in hamstring/quadriceps muscle powers at 60 and 180 degree angular speeds, proprioception error means, Berg Balance Scales, VAS and WOMAC sub-scores in comparison to the values before the treatment. The patients whose EHA values were observed to be significantly improved, also represented a statistically significant improvement in entire functional tests. The improvement were not statistically significant in patients whose 60 degree agonist/antagonist ratio showed improvement, in comparison to agonist/antagonist ratio at 180 degree angular speed. There were statistically significant correlation between VAS, WOMAC-pain, WOMAC-physical function and timed stand and walk tests; when Berg Balance Scale and the other parameters were compared. In conclusion the strenghtening of the knee flexor and extensor muscle group with balanced exercise in OA patients provides significant improvements in pain, stiffness, EHA, balance, proprioception of knee position and physical status. The strengtening exercises are not only beneficial to the OA patients, they may also decrease the rate of OA progression in healthy population. Further studies in large series and long terms are needed to be done for an absolute conclusion.