Mecmû'a-i Eş'âr (06 MIL YZ A 4373)
Mecmû'a-i Eş'âr (06 MIL YZ a 4373)
- Tez No: 707504
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmada Milli Kütüphane' de“06 Mil YZ A 4373”numarada kayıtlı "Mecmû'a-i Eş'âr adlı şiir Mecmû'asının incelenmesi ve metin kısmı tıpkıbasımı ile birlikte ortaya konulmuştur. Öncelikle mecmû'anın tanımı yapılmış ve hakkında genel bir bilgi verildikten sonra söz konusu mecmû'anın tanıtımı yapılmıştır. Ardından inceleme kısmına geçilmiş içeriği ve teknik özelliklerinden mecmû'ada yer alan şiirlerin nazım şekilleri ve türleri bilimsel bir metotla yeni harflere aktarılmıştır. Ayrıca mecmû‛ada adı geçen şairler üzerine daha önce çalışma yapılmış olan divanlara bakılarak gerekli karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde çalışmaya konu olan metnin tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Poetry magazines, which are important sources of Divan literature studies, were created by compiling with poems in different verses of different poets. One of the most important features of the journal is that the poets contain the poems of the poets who do not have a divan or are not mentioned in other sources. The subjects such as literature contribute to our history. The study of the poem magazine named Mecmû'a-i Eş'âr which was selected as. 06 Mil Yz A 4373 kı in the National Library and the text section of which was selected as the subject of Yüksel's undergraduate thesis was put forward together with the text. Firstly, the definition of the magazine was made and after giving a general information about it, the presentation of our magazine was made. After that, the verse types and types of poems in the magazine have been transferred to the new letters by a scientific method. At the last part of the study, the text of the study is included.