Kamu kurumlarında çalışan yöneticilerin örgüt iklimi algılarının ve babacan liderlik tarzlarının örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi: Çanakkale ilinde bir araştırma
The effect of organization climate and paternalistic leadership styles on organizational identification of public administrators: A research in Çanakkale province
  1. Tez No: 707505
  2. Yazar: YASİN ÇELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kamu kurumlarında çalışan yöneticilerin örgüt iklimi algısının ve babacan liderlik tarzının örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma çerçevesinde liderlik tarzları, babacan liderlik, örgütsel özdeşleşme ve örgüt iklimi araştırma konusu yapılmıştır. Yazında, genel çerçevede liderlik, liderlik çeşitleri hakkındaki araştırmalar üzerinden açıklanarak; örgütsel özdeşleşme tanımı, modelleri, örgüt iklimi kavramı ve örgüt ikliminin belirleyicileri hakkındaki çalışmalar ele alınmıştır. Tez çalışmasının araştırma bölümünde, örgüt iklimi, babacan liderlik değişkenler ile örgütsel özdeşleme değişkenin arasındaki ilişkilerin ortaya konulması ve araştırma modeli çerçevesinde bağımsız değişkenler ile bağımlı değişken arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklem kütlesini Çanakkale ilinde faaliyet gösteren kamu kurumlarındaki yöneticiler oluşturmaktadır. Ankete katılan 252 yöneticiden elde edilen veriler; güvenirlik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi, regrasyon analizi ve yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırma modeline uygun olarak, bağımsız değişkenlerin (örgüt iklimi, babacan liderlik) bağımlı değişkeni (örgütsel özdeşleşme) etkileme düzeyleri test edilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgulara göre; örgüt iklimi ile özdeşleşme arasında anlamlı ilişki vardır. Diğer yandan babacan liderliğin yardımsever liderlik alt boyutuyla, özdeşleşme arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of the perception of organizational climate and paternal leadership style of managers working in public institutions on organizational identification. In the framework of the study, leadership styles, paternal leadership, organizational identification and organizational climate are investigated. In this study; leadership, in the general framework, is explained through research on leadership types and studies about the definition of organizational identification, models, the concept of organizational climate and the determinants of organizational climate are discussed. In the research part of the thesis, the relationship between organizational climate, paternal leadership variables and organizational identification variables is put forward. In addition to this, within the framework of the research model, the correlation between independent variables and dependent variables are analyzed. The sample mass of the research is composed of managers in public institutions operating in Çanakkale province. The data obtained from 252 managers who participated in the survey were evaluated with the help of reliability analysis, correlation analysis, regression analysis and factor analysis. In accordance with the research model, the effect level of independent variables (organizational climate, paternal leadership) on the dependent variable (organizational identification) is tested. According to the findings obtained from analyses; there is a significant relationship between organizational climate and identification. On the other hand, a statistically significant relationship is found between the benevolent leadership sub-dimension of paternal leadership and identification.