Kan glikoz değerinin manuel glikometre ve biyokimya laboratuvar analiz sonuçlarının karşılaştırılması ve glikometrenin hayvanlarda kullanılabilirliğinin incelenmesi
Comparison of results of manuel glukometer and biochemistry laboratory analysis of blood glucose levels and research of the availability of glucometer in animals
  1. Tez No: 707527
  2. Yazar: FAZİLET BÜYÜKKAPUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YASA DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Köpeklerde glukometre ile ölçülen glukoz değerleri ile biyokimyasal serum glukoz değerlerinin benzer sonuçlar verip vermediğinin ve buna bağlı olarak glukometrenin kan glukoz seviyesi ölçümü için güvenilir olup olmadığının incelenmesi araştırmamızın amacını oluşturmuştur.Çalışmamızın materyalini farklı yaş, cinsiyet ve ırklara 40 sağlıklı köpek oluşturmuştur. Bu köpeklerden en az 8 saat açlıktan sonra açlık kan şekeri ölçümleri için kan örnekleri alınmış, mamalarını yedikten 2 saat sonra tokluk kanları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the similarity of glucose levels measured by glucometer and biochemical serum glucose values in dogs and whether the glucose meter is reliable for blood glucose level measurement.For this study, 40 healthy dogs of in different age, sex, and breeds were used. Blood samples were taken from these dogs for preprandial blood glucose measurements at least 8 hours after feeding, and for postprandial blood was measured 2 hours after feeding.