Hastane dışı kardiyak arrestlerde RACA skorunun kullanılabilirliğinin araştırılması
The use of the Return of Spontaneous Circulation (ROSC) after cardiac arrest (RACA) score in out-of-hospital cardiac arrests
- Tez No: 707557
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
AMAÇ: Hastane dışı kardiyak arrestlerde (HDKA) RACA skorunun hesaplanması, beklenen ve gözlenen spontan dolaşımın geri dönüşünün (SDGD) karşılaştırılması, HDKA ile başvuran hastalarda ETCO2 değerinin SDGD'nün öngörülmesinde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi, yatak başı odaklanmış ultrasonografinin SDGD'nün öngörülmesinde değerlendirilmesi ve HDKA ile başvuran ve SDGD sağlanan hastaların 28 günlük nörolojik sağ kalımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamız prospektif, metodolojik bir çalışmadır. Çalışmamıza Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne HDKA ile Haziran 2019 ve Haziran 2020 ayları arasında başvuran 18 yaş üstü erişkin hastalar alınmıştır. Bağımsız değişkenler; yaş, cinsiyet, etiyoloji, boy, kilo, BKI, başvuru ritmi, tanıklı arrest varlığı, yer, KPR başlanma süresi, hastane başvuru şekli, hastanın sağlık çalışanıyla ilk temas süresi, hastane öncesi defibrilasyon yapılması, ilk defibrilasyon zamanı, hastane öncesi ilaç uygulanması, hastane öncesi ileri hava yolu sağlanması, acil serviste ileri hava yolu varlığı ve sağlanma süresi, başvuru sırasında, 10.dakikada ve 20.dakikada ETCO2 ölçümleri, acil serviste yapılan KPR süresi, yatak başı odaklanmış ultrasonda herhangi bir kardiyak aktivite varlığı, ultrasonda geri döndürülebilir neden varlığı olarak belirlenmiştir. Hastalardan toplanan veriler ile RACA skoru hesaplanmıştır. BULGULAR: Hastaların %41'inde (n=94) SDGD sağlanmıştır. SDGD sağlanmış hastaların %53,2'sinin (n=50) acil servisten yoğun bakım ünitesine transferi sağlanmıştır. Arrest sonrası 28. günde iyi nörolojik sağ kalım olan hastaların sayısı 6'dır. İlk ritimde VF/Nabızsız VT görülen hastaların %75'inde (n=21) spontan dolaşım sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIMS: The study aims to calculate the Return of Spontaneous Circulation (ROSC) after Cardiac Arrest (RACA) score in Out-of-Hospital Cardiac Arrests (OHCA), compare the observed and predicted ROSC, evaluate the use of the ETCO2 levels in the prediction of ROSC, evaluate the use of point-of-care ultrasound (POCUS) in the prediction of ROSC, and evaluate the 28-day neurological outcome in the patients who had OHCA. METHOD: The study is prospective and methodological. It included adult patients who are admitted to the Ege University Hospital Emergency Department with OHCA between June 2019 and June 2020. The independent variables were age, gender, etiology, height, weight, body mass index (BMI), initial rhythm, whether it is a witnessed arrest, location, bystander CPR, how the patients were brought to the hospital, first contact with a healthcare professional, the presence of prehospital defibrillation, initial defibrillation time, prehospital drug administration, prehospital advanced airway placement, the placement and timing of advanced airway in the emergency room, the ETCO2 measurements at admission and minutes 10 and 20, CPR duration in the emergency room, and the presences of cardiac activity on POCUS and a reversible cause of cardiac arrest in the ultrasonographic evaluation. RESULTS: The ROSC was established in 41% of the patients (n=94). Among them, 53.2% (n=50) were transferred to the intensive care unit. The number of patients who had a good 28-day neurological outcome was 6. Spontaneous circulation was restored in 75% (n=21) of those with initial ventricular fibrillation (VF)/pulseless ventricular tachycardia (VT) rhythm.