Meme kanserinde neoadjuvan kemoterapiye yanıtı değerlendirmede dinamik meme MRG parametrelerinin doğruluk analizi
Accuracy analysis of dynamic breast MRI parameters in evaluation response to neoadjuvant chemotheraphy in breast cancer
- Tez No: 707556
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR OKTAY ALFATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Meme kanserli olgularda neoadjuvan kemoterapiye (NAKT'ye) yanıtı değerlendirmede dinamik meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG) parametrelerinin, histopatolojik inceleme verileri referans test kabul edilerek, yanıtı öngörmedeki performansı, değerlendirmede etki eden morfolojik, histopatolojik ve moleküler özellikleri test etmektir. Gereç-Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, Ocak 2011-Şubat 2020 tarihleri arasında hastanemizde NAKT adayı olan, tedavi öncesi ve sonrası (cerrahi öncesi) dinamik MRG uygulanan, 3'ünde bilateral olmak üzere toplam 90 meme kanserli (ortalama yaş 46.03 ±9.58; yaş aralığı 24-66 ) kadın ve 93 invaziv lezyon çalışma grubunu oluşturmuştur. Radyolojik tam yanıt primer tümör bölgesinde erken dinamik fazda kontrast etkileşimi olmaması olarak değerlendirilirken, patolojik tam yanıt in situ kanser (DKİS) varlığına bakılmaksızın meme parankiminde invaziv-mikroinvaziv tümör yokluğu olarak kabul edilmiştir. Aksiller tutulum radyopatolojik değerlendirmeye dahil edilmedi. NAKT'ye yanıtı tahmin etmede dinamik MRG'nin tanısal performansı ( doğruluk, sensitivite, spesifite, negatif prediktivite (NPV), pozitif prediktivite (PPV)), bunu etkileyen faktörler ( kitle, boyutu, hacmi, tipi, meme parankim kontrastlanması(MPK)) ve klinik-demografik özelliklere yönelik patolojik tam yanıt/patolojik tam olmayan yanıt (pCR-non pCR grup) ile , uyumlu/uyumsuz grupta kıyaslamalı analiz yapıldı. Ayrıca bu çalışmada karşı sağlıklı memede manuel olarak sınırlandırılan normal parankimde MPK'nın kantitatif yarı otomatik analizi (bazal MRG ve kemoterapi sonrası) ile primer kitlenin kantitatif yarı otomatik hacim ölçümü ve kitle içi sinyal yoğunluk (SI) değerleri kaydedildi. Tanı anındaki MPK değerleri ile tümör yanıtı, menopoz durumu, yaş, yaş grubu, tümör fenotipi ve tümör histolojik evresi arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to evaluate the accuracy of dynamic breast magnetic resonance imaging (MRI), in assessing the pathological response to neoadjuvant systemic chemotherapy (NACT) and determining histopathological, molecular and morphological features that affect the accuracy of response prediction. Methods: Our institutional review board approved this retrospective study. We included 90 patients (which 3 of them have bilateral breast cancer; mean age 46.03 ± 9.58; age range 24 years), with 93 invazive breast malign lesions, who underwent dynamic breast MR imaging before and after NACT. rCR was diagnosed when the original lesion site showed no enhancement in early dynamic phases. pCR was defined as the complete absence of invasive and microinvasive cancer in the breast parenchyma regardless of presence of DCIS. The axillary involvement wasn't included in the radiopathological assessment. The diagnostic performance of dynamic MRI (accuracy, sensitivity, specificity, NPV, PPV), the factors affecting it (mass, size, volume, type, breast parenchyma enhancement) and clinical-demographic features were analyzed. A comparative analysis was performed in“pCR”and“non pCR”,“discordance”and“concordance”groups in predicting the response to NACT. Additionally, this study investigated the association between semiautomatic analysis of contralateral normal BPE that limited by ROI and semi-quantitative measurement of the primary mass volume and intramass SI values (before and after systemic chemotheraphy). Relationships between BPE and tumor response, menopausal status, age, age group, tumor phenotype, NAC type and tumor histological stage at the time of diagnosis were also evaluated. Results: After NACT, complete response (pCR) in 45 (48.4%) lesions and incomplete response (non pCR) in 48 (51.6%) lesions were detected.