Crambe orientalis'in süs bitkisi olarak değerlendirilmesi
Evaluation of Crambe orientalis as an ornamental plant
- Tez No: 707561
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünyada ve ülkemizde son yıllarda doğada kendiliğinden yetişebilen çiçekli bitkilerin süs bitkisi olarak değerlendirilmesinde önemli bir artış olduğu görülmektedir. Brassicacea familyası üyelerinden olan Crambe orientalis de hem güzel ve kokulu çiçekleri olması hem de doğal olarak yetişebilmesi nedeniyle ümit var bir süs bitkisi olarak seçilmiştir. Van ilinde doğal yayılış gösteren Crambe orientalis'in Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüs alanında ve Van'ın Muradiye ilçesinden morfolojik ölçümler yapıldıktan sonra toplanarak süs bitkisi özelliklerini, kontrol (çeşme suyu), gümüş nitrat, sakkaroz, kekik yağı ve kombinasyonlarının oluşturduğu uygulamalar ile vazo ömrünü belirlemek için değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda; C. orientalis'in Van YYÜ Kampüs alanında bulunan bitkilerin boy ortalaması 128 cm, Muradiye ilçesinde bulunan bitkilerin boy ortalaması ise 104 cm olarak tespit edilmiş olup istatistik analiz sonucunda aralarındaki fark önemli bulunmuştur. Ayrıca C. orientalis'in Van YYÜ kampüs alanında bulunan bitkilerden elde edilen bitki boyu ortalaması daha önce bu bitki üzerinde yapılan çalışmalardaki değerlerden daha yüksek bulunmuştur. Farklı Solüsyonlarda vazo ömrü incelenen C. orientalis'in gümüş nitrat-kekik yağı-sakkaroz'un oluşturduğu vazo solüsyonunda 7 gün boyunca canlılığını koruduğu ve 4.37'lik skala değeri ile en iyi görsel kaliteyi de yine bu vazo solüsyonunda göstermiştir
Özet (Çeviri)
In nature in recent years in our country and the world it seems to be a significant increase in the assessment of flowering plants that can be grown as an ornamental plant itself. Brassicace the family members of the Crambe orientalis both beautiful and fragrant flowers as well as promising because it can grow naturally was selected as an ornamental plant. Crambe orientalis, which is naturally distributed in Van province, was collected from Van Yüzüncü Yıl University campus area and Muradiye district of Van after morphological measurements were made, ornamental plant properties, control (tap water), silver nitrate, sucrose, thyme oil and its combinations with applications and evaluated to determine vase life. As a result of this study; the average height of the plants in the Van YYU Campus area of C. orientalis was determined as 128 cm, and the average height of the plants in the Muradiye district was determined as 104 cm. In addition, the average plant height of C. orientalis obtained from the plants in the Van YYU campus area was found to be higher than the values in previous studies on this plant. C. orientalis, whose vase life was examined in different solutions, preserved its vitality for 7 days in the vase solution formed by silver nitrate-thyme oil-sucrose and showed the best visual quality in this vase solution with its 4.37 scale value.