Antalya sanat ve edebiyat dergiciliği (1920-2020)
Art and literature magazines of Antalya (1920-2020)
- Tez No: 707584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİA KOÇAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Sanat ve edebiyat dergileri, edebi düşünceleri okuyucuya aktarmada köprü işlevi görmektedir. Dolayısıyla sanat ve edebiyatın gelişmesine, belli bir kitle sağlayıp edebi düşüncelerin oluşmasına katkı sağlamaktadırlar. Dergiler belirli edebi görüşe sahip şair ve yazarların eserlerini aktarmasına yardımcı olurlar. Bu bağlamda dergilerin belli bir sanat algısı oluşur ve yayınlarına bu yönde devam ederler. Edebiyatımızda dergicilik faaliyetleri Tanzimat döneminde başlamıştır. O dönem yeni bir iletişim aracı olan dergi roman ve hikâyeciliğin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte dergiler yeni bir devletin oluşumunu insanlara benimsetmek için bir araç olarak kullanılmıştır. Döneminin edebi, siyasi ve ekonomik durumunu yansıtan dergiler önemli bir değere sahiptir. Bu bağlamda tezimizde, Antalya'nın sanat ve edebiyatını yansıtmak için ulaşılan Yeni Hayat, Doğu, Çağlayan, Kırkgöz, Türk Akdeniz, Kırkgöz, Kırkmerdiven, İnsan Yazın Düşün, Morca, Mavi Portakal, İnsan Şiir, Bahçe, Nevzuhur ve Adalya dergileri kronolojik olarak incelenmiş, bibliografik tasnifi oluşturulmuştur. İncelenen her dergi edebi türlere ayrılarak içerikleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Dergilerin konuları, sanatçıları, edebi tavırları belirlenerek ortak ve bireysel yönleri tezin“Sonuç”kısmında ortaya konulmuştur. Yerel sanatçıları gün yüzüne çıkaran tezimiz Antalya'nın edebi, siyasi, ekonomik yapısının dergiler üzerinden takip edilmesine katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Art and literature journals serve as a bridge in conveying literary ideas to the reader. Therefore, they contribute to the development of art and literature, to the formation of literary ideas by providing a certain audience. Journals help poets and writers with certain literary views to convey their works. In this context, a certain artistic perception of the magazines is formed and they continue their publications in this direction. In our literature, we see the tendency to the magazine in the Tanzimat period. The magazine, which was a new communication tool at that time, made a great contribution to the development of novels and storytelling. With the establishment of the Republic, the magazines were used as a tool to adopt the formation of the new regime to the people. Journals that reflect the literary, political and economic situation of the period have a significant value. In this context, in our thesis, the journals Yeni Hayat, Doğu, Çağlayan, Kırkgöz, Türk Akdeniz, Kırkgöz, Kırkmerdiven, İnsan Yazın Düşün, Morca, Mavi Portakal, İnsan Şiir, Bahçe, Nevzuhur and Adalya, which were reached to reflect the art and literature of Antalya, were examined chronologically and the bibliographic classification was created. Each magazine examined was divided into certain literary genres and information about their contents was presented in the thesis. The subjects, artists and literary attitudes of the magazines were determined and their common and individual aspects were revealed in the“Conclusion”part of the thesis. Our thesis, which brings local artists to light, aims to contribute to the follow-up of the literary, political and economic structure of Antalya through magazines.