Bilecik Milletvekili Dr. Fikret (Onuralp) Bey'in (1887-1946) hayatı ve siyasi faaliyetleri
Life and political activities of Bilecik Deputy Dr. Fikret (Onuralp) Bey (1887-1946)
- Tez No: 707589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
1887 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Dr. Fikret Bey, aynı şehirde eğitim görmüş ve doktor olmuştur. Osmanlı Devleti'nin yıkılış sürecinde doktor olarak çeşitli yerlerde ve Trablusgarp Savaşı'nda görev almıştır. Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'ndan mağlup ayrılması ve Anadolu'nun işgal edilmesi üzerine Mustafa Kemal Paşa''nın önderlik ettiği Milli Mücadele Hareketi'ne katılmıştır. Ankara'ya gitmesi ile Hayatin da yeni bir evre başlayan Dr. Fikret Bey Kozan milletvekili seçilmiş, Kastamonu İstiklal Mahkemesi'nde görev yapmıştır. 2. ve 3. dönemlerde Bilecik milletvekili olarak görev yapan Dr. Fikret Bey, Mustafa Kemal Paşa''nın yakın çevresinde yer almıştır. Cumhuriyet tarihimizin ilk yolsuzluk davası olan Yavuz-Havuz Davası'na adının karışması ve suçlu bulunmasının ardından siyasi hayatı son bulmuştur. Cezasını tamamladıktan sonra yurt dışına giden Dr. Fikret Bey, yurda döndükten sonra İstanbul Beyoğlu Hastanesi'nde başhekim olarak görev yapmıştır. Sivil hayatında da tam anlamıyla siyasetten kopmayan Dr. Fikret Bey'in eşi aracılığı ile çeşitli girişimleri olmuştur. Erken cumhuriyet döneminin önemli olaylarından birine darbe vurmuş olan Dr. Fikret Bey 1946 yılında İstanbul'da vefat etmiş, Feriköy Mezarlığı'na gömülmüştür.
Özet (Çeviri)
Born in Istanbul in 1880, Dr. Fikret Bey was educated in the same city and became a doctor. During the collapse of the Ottoman Empire, he served as a doctor in various places and in the Tripoli War. After the defeat of the Ottoman Empire in the First World War and the occupation of Anatolia, he joined the National Struggle Movement led by Mustafa Kemal Pasha. A new phase in his life started with his going to Ankara, Dr. Fikret Bey was elected as Kozan deputy and served in Kastamonu Independence Court. Serving as Bilecik deputy in the 2nd and 3rd terms, Dr. Fikret Bey was in the close circle of Mustafa Kemal Pasha. His political life came to an end after his name was involved in the Yavuz-Havuz Case, the first corruption case in the history of our Republic, and he was found guilty. After completing his sentence, Dr. After returning home, Fikret Bey served as the chief physician at Istanbul Beyoğlu Hospital. Dr., who did not completely break away from politics in his civilian life. Fikret Bey had various initiatives through his wife. Having dealt a blow to one of the important events of the early republican period, Dr. Fikret Bey died in 1946 in Istanbul and was buried in Feriköy Cemetery.