Kanser tedavisine yeni başlayacak olan veya başlamış olan geriatrik olan ve olmayan hastalarda sarkopeninin ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia and nutritional status in geriatric and NON-geriatric patients WHO are just starting or have started cancer treatment
  1. Tez No: 707608
  2. Yazar: TUĞÇE AYTULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SATMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kanser hastalarında beslenmenin uzun dönem sağkalım üzerine net etkisi olduğu göz önüne alınarak beslenmeyle ilişkili parametreler de ayrıntılı olarak araştırılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, ilk kez kemoterapi alacak kanser tanılı 60 yetişkin kanser hastası ile kemoterapi tedavisinin 3. ayı ile 1. yılı arasında olan 63 yetişkin kanser hastası sarkopeni ve beslenme durumları açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca bu etkiler, hastaların geriatrik olup olmamasına göre karşılaştırılmış ve sarkopenik olan hastalar kanser türlerine göre sınıflandırılarak da değerlendirilmiştir. Malnütrisyon riskleri, üç günlük besin tüketim kayıtları ve laboratuvar parametreleri ile birlikte incelenmiştir. Çalışmamızdaki hastaların %39'unun malnütrisyon riski yüksek olup geriatrik yaştaki hastalarda geriatrik olmayanlara göre daha yüksek bulunmuştur (p=0,029). Malnütrisyon riski primer kanser türüyle ilişkilidir. Meme kanserine göre, malnütrisyon riskinin hepatobiliyer kanserlerde (pankreas dahil) 18,2 kat (p=0,002) ve diğer kanserlerde (baş-boyun, sarkom, beyin, mide, periton) 7,6 kat (p=0,018) daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmamızda geriatrik olan ve olmayan hastalarla, 1. kür ve 2.kür hastalardaki sarkopeni farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. Çalışmamızın kesitsel tasarımı, kanser türleri açısından heterojen hastaların dahil edilmesi ve ilk kürde hastaların beslenme eğitimi almış olmaları sonuçlarımızı etkilemiş olabilir. Geriatrik yaş grubunda görülen kanserlerde, beslenme durumu ve sarkopeniyi araştıran randomize kontrollü geniş ve prospektif klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Considering that nutrition has a net effect on long-term survival in cancer patients, nutrition-related parameters have also been investigated in detail. In this study, 60 adult cancer patients with cancer who will receive chemotherapy for the first time and 63 adult cancer patients between the 3rd month and 1st year of chemotherapy treatment were evaluated in terms of sarcopenia and nutritional status. These effects were compared according to whether the patients were geriatric or not, and sarcopenic patients were also evaluated by classifying them according to cancer types. Malnutrition risks were examined along with three-day food consumption records and laboratory parameters. Malnutrition risk was high in 39% of the patients, and it was found to be higher in geriatric patients than in non-geriatric patients (p=0.029). The risk of malnutrition is associated with the primary cancer type. Compared to breast cancer, the risk of malnutrition was 18.2 times (p=0.002) higher in hepatobiliary cancers (including pancreas) and 7.6 times (p=0.018) in other cancers (head and neck, sarcoma, brain, stomach, peritoneum). The difference in sarcopenia between geriatric and non-geriatric patients and the 1st and 2nd cure patients was not statistically significant. The cross-sectional design of our study, the inclusion of heterogeneous patients in terms of cancer types, and the patients received nutrition education in the first cure may have affected our results. There is a need for randomized controlled large and prospective clinical studies investigating nutritional status and sarcopenia in cancers seen in the geriatric age group.