İnguinal herni operasyonunda transversus abdominis plan bloğunun preemptif ve postoperatif uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of preemptive and postoperative applications of transversus abdominis plan block in inguinal hernia operation
- Tez No: 707610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AÇIKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Postoperatif ağrı kontrolünün etkin sağlanamaması hastaların ameliyat sonrası derlenme sürecini olumsuz etkilemektedir. Çalışmamızda tek taraflı kasık fıtığı ameliyatı yapılacak hastalarda USG eşliğinde uygulanan Transvers Abdominis Plan Bloğunun (TAP) preemptif ve postoperatif uygulanmasının, postoperatif analjezi ve derlenme kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında tek taraflı kasık fıtığı ameliyatı olacak hastalardan; 18 yaş üstü, ASA sınıflaması Ⅰ-Ⅱ-Ⅲ olan, bilgilendirilmiş gönüllü onam formunu imzalayan 54 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalar kura yöntemiyle randomize edilerek üç gruba ayrıldı. TAP blok uygulanmayan kontrol grubu (grup 1) (n=18), preemptif TAP blok uygulanan (grup 2) (n=18) ve postoperatif TAP blok uygulanan (grup 3) (n=18) olarak belirlendi. Vakaların tümüne ameliyat sonrası fentanil ile hazırlanan HKA cihazı uygulandı ve 24 saat boyunca devam edildi. Hastaların ameliyat öncesi demografik bilgileri ve bazal ortalama arter basıncı, nabız, periferik oksijen satürasyon değerleri kaydedildi. Sonrasında her 10 dakikada bir oluşan vital değişiklikler kaydedildi. Ameliyat sonrası 6., 12. ve 24. saatlerde VAS değerleri, HKA ile fentanil tüketim miktarları, bolus doz sayısı, bolus isteği, ek analjezik, ek antiemetik gereksinimleri değerlendirildi. 24. saatte Derlenme Kalitesi-40 ölçeği uygulandı. Bulgular: Demografik verileri karşılaştırıldığında gruplar arası fark saptanmadı (p>0,05). Ameliyat sonrası 6., 12. ve 24. saat VAS skorları, HKA ile 24 saatlik toplam fentanil tüketim miktarı ve bolus sayısı, ek doz analjezik ilaç ihtiyacı kontrol grubunda yüksek saptandı (p0,05). Hastaların anesteziden derlenme kalitelerini ölçen Derlenme Kalitesi-40 anketimizin verilerine göre ise gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The ineffectiveness of postoperative pain control negatively affects the postoperative recovery process of the patients. In our study, it was aimed to compare the effects of preemptive and postoperative administration of Transverse Abdominis Plan Block (TAP) with USG on postoperative analgesia and recovery quality in patients who will undergo unilateral inguinal hernia surgery. Materials and Methods: Among the patients who will undergo unilateral inguinal hernia surgery under general anesthesia; Fifty-four cases over 18 years of age, with ASA classification Ⅰ-Ⅱ-Ⅲ, and who signed the informed consent form were included in the study. The patients were randomized by drawing lots and divided into three groups. The control group without TAP block (group 1) (n=18), with preemptive TAP block (group 2) (n=18) and postoperative TAP block (group 3) (n=18) were determined. PCA device prepared with fentanyl was applied to all cases postoperatively and continued for 24 hours. Preoperative demographic information and baseline mean arterial pressure, heart rate, and peripheral oxygen saturation values of the patients were recorded. Vital changes were recorded every 10 minutes thereafter. At the 6th, 12th and 24th hours postoperatively, VAS values, PCA and fentanyl consumption amounts, bolus dose number, bolus request, additional analgesic and additional antiemetic requirements were evaluated. Quality of Recovery-40 scale was applied at the 24th hour. Results: When demographic data were compared, no difference was found between groups (p>0.05). Postoperative 6th, 12th and 24th hour VAS scores, 24 hour total fentanyl consumption amount and bolus number with PCA, and need for additional dose of analgesic medication were found to be higher in the control group (p0.05). According to the data of our Recovery Quality-40 questionnaire, which measures the recovery quality of patients from anesthesia, no significant difference was found between the groups (p>0.05).