Kanal içi ilaç olarak önerilen bazı bitkisel ekstraktların insan apikal papilla kök hücrelerine olan sitotoksisitelerinin incelenmesi
Investigation of the cytotoxicity of some herbal extracts recommended as intracanal medicaments to human apical papilla stem cells
- Tez No: 707611
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TAŞDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; endodontik mikroorganizmalara karşı etkili bulunan ve kanal içi ilaç olarak kullanımı tavsiye edilen tarçın ve zerdeçal ekstraktlarının çekilmiş insan dişlerinden elde edilecek olan apikal papilla kök hücrelerine karşı sitotoksik etkilerinin olup olmadığını incelemektir. Tarçın ve zerdeçal ekstraktlarının %10, %15, %20 konsantrasyonları ve bunlarla karşılaştırmak için 1mg/mL ve 2,5mg/mL Ca(OH)2 konsantrasyonlarının apikal papilla kök hücrelerine karşı sitotoksisitesi incelendi. Kontrol grubu olarak distile su kullanıldı. Hücre canlılık tayininde MTT kolorometrik tahlil yöntemi kullanıldı ve istatistiksel analiz SPSS for Windows 17.0 (SPSS, Inc., Chicago, IL, ABD) programı ile yapıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi sonrası Mann Whitney U testi ve Bonferroni düzeltmesi kullanıldı. p0,001).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study; To examine whether cinnamommum zeylanicum and curcuma longa extracts, which are effective against endodontic microorganisms and recommended for use as an intracanal drug, have cytotoxic effects against apical papilla stem cells to be obtained from extracted human teeth. The cytotoxicity of 10%, 15% and 20% of cinnamommum zeylanicum and curcuma longa extracts against apical papilla stem cells was investigated at concentrations of 1mg/mL and 2.5mg/mLCa(OH)2 to compare with them. Distilled water was used as the control group. MTT colorometric assay method was used for cell viability determination and statistical analysis was performed with SPSS for Windows 17.0 program. Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test and Bonferroni correction were used for comparisons between groups. p0,001).