Alkol bağımlısı ratlarda akamprosat kullanımının ince bağırsaklar üzerinde oluşturduğu fizyopatolojik etkilerin izole organ banyosu aracılığıyla değerlendirilmesi
Evaluation of physiopathological effects of acamprosate use on small intestines in alcohol dependent rats by using isolated organ bath
- Tez No: 707627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK ÖZDENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Alkol bağımlılığında psikolojik ve farmakolojik tedavi seçenekleri bir arada uygulanmaktadır. Farmakolojik ajanlar arasında en güncel olan ilaç ise akamprosattır. İlaçların tedavi edici etkilerinin yanı sıra yan etkilerinin de bilinmesi uygulamada tedavinin başarısı açısından son derece kıymetlidir. Alkol bağımlılığında akamprosat kullanımının sıklıkla sindirim şikayetlerine yol açtığı görülmektedir. Bu nedenle mevcut çalışmada akamprosatın ince bağırsaklar üzerindeki fizyopatolojik etkileri incelenmiştir. Çalışmada Necmettin Erbakan Üniversitesi KONÜDAM Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden temin edilen 32 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar; Grup 1 (Kontrol grubu), Grup 2 (Kronik alkol grubu), Grup 3 (Akamprosat grubu) ve Grup 4 (Akamprosat+ alkol+ SF grubu) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1'e, 21 gün intragastrik entübasyon ile 10 mg/kg/g serum fizyolojik uygulanmıştır. Grup 2'ye, 21 gün intragastrik entübasyon ile 10 mg/kg/g ethanol ve 10 mg/kg/g serum fizyolojik birleşimi uygulanmıştır. Grup 3'e, 21 gün intragastrik entübasyon ile 200 mg/kg/g akamprosat ve 10 mg/kg/g serum fizyolojik birleşimi uygulanmıştır. Grup 4'e, 21 gün intragastrik entübasyon ile 200 mg/kg/g akamprosat, 10 mg/kg/g ethanol ve 10 mg/kg/g serum fizyolojik birleşimi uygulanmıştır. 21. gün, sıçanların alkol yoksunluk sendromları gözlemlenerek skorlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychological and pharmacological treatment options are applied together in alcohol addiction. The most current drug among pharmacological agents is acamprosate. It is seen that the use of acamprosate in alcohol dependence often leads to digestive complaints. Therefore, in the present study, the physiopathological effects of acamprosate on the small intestines were investigated. 32 Wistar Albino female rats were used in the study. Rats; It was divided into 4 groups as Group 1, Group 2, Group 3 and Group 4. 10 mg/kg saline was administered to Group 1 by intragastric intubation for 21 days. Group 2 was administered a combination of 10 mg/kg ethanol and 10 mg/kg saline with 21 days of intragastric intubation. Group 3 was administered a combination of 200 mg/kg acamprosate and 10 mg/kg saline with intragastric intubation for 21 days. Group 4 was administered a combination of 200 mg/kg acamprosate, 10 mg/kg ethanol and 10 mg/kg saline with 21 days of intragastric intubation. On day 21, the alcohol withdrawal syndromes of the rats were scored by observing them.