Osmanlı-Avusturya ilişkileri: Ziştovi Antlaşması ve sınırların çizimi
Ottoman-Austrian relations: Treaty of Sistovi and drawing of borders
  1. Tez No: 707656
  2. Yazar: TUĞBA AZİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Osmanlı Devleti ile Avusturya arasında 1789 yılında başlayan savaş 1791 yılında son bulmuştur. Savaş sonunda 4 Ağustos 1791 tarihinde Ziştovi Antlaşması imzalandığından iki devlet arasındaki sınırların yeniden çizilerek hududun tekrar belirlenmesi gerekiyordu. Çalışmamızın amacı bu sınır çizimlerindeki gelişmeleri aktarmak ve Osmanlı Devleti'nin Ziştovi Antlaşması'yla birlikte değişen yönlerini ele almaktır. Osmanlı Devleti başta diplomasi alanında olmak üzere askeri ve eğitim gibi alanlarda 18. yüzyılın sonlarında gelişme göstermeye başlamıştır. Çalışmanın başında 18. yüzyıla kadar geçen süreçte bu alanlardaki işlerin nasıl yürütüldüğü hakkında genel bilgiler verilmektedir. Çalışmamızda hem bu gelişmelere hem de her iki devletin savaş öncesi ve sonrası durumlarına da değinilmiştir. Sınır çizimlerinde geçen süreç de detayları ile ele alınmıştır. Tezimiz kaynakların taranarak incelenmesi sonucunda yazılmış ve Başbakanlık Osmanlı Arşivi başta olmak üzere gerekli kütüphanelere başvurularak gerekli kaynaklar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The war which started in 1789 between the Ottman Empire and Austria ended in 1791. At the end of the war, since the Treaty of Sistovi was signed on 4th August 1791, the borders between the two states had to be redrawn and redefined. The aim of our study is to convey the developments in these border drawings and to discuss the changing aspects of the Ottoman Empire with the Treaty of Sistovi. The Ottoman Empire started to develop in the areas such as especially diplomacy, military, and education at the end of the 18ᵗʰ century. In this thesis study, information is given about how the Works were conducted in these areas from the period till the 18ᵗʰ century. Besides these developments, it is mentioned that the situations of two states in the pre-war and post-war periods were mentioned in the study. Also, the process in the border drawings is explained in detail. This thesis was written as a result of the literature review. Additionally, the Ottoman Archives of Prime Ministry and necessary libraries were used in this progress.