Basketbolcularda iki ve üç sayılık atış başarısı ile sıçrama özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between two and three point shooting success and jumping characacteristics in basketball players
  1. Tez No: 707655
  2. Yazar: AZAD YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Basketbolda şut, sayı için bilinen en temel beceri olmakla birlikte sıçrama özelliği sayı başarı için önemli bir etken olabilir. Bu çalışma, 16-18 yaş grubunda basketbol oynayan sporcuların sıçrama performansları ile iki ve üç sayılık atış başarıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Hakkari ve Ardahan ilinde basketbol oynayan, boy (174.6±6.6 cm), vücut ağırlığı (65.6±6.1 kg), yaş (17.11 ± 0.81yıl), antrenman yaşı (3.38 ± 1.47 yıl) ortalamaları olan 26 basketbol lisanslı gönüllü katılmıştır. Sıçrama özellikleri Aktif ve Squat sıçrama ile tespit edilmiştir. İki ve üç sayılık sıçrayarak atışlar basketbol sahasının çember hizasında 4.57 ve 6.75 metrelik alanın dışında eşit aralıklarla belirlenen beş bölgede iki tur halinde toplam on atış yaptırılmıştır. Çemberden geçenler başarılı olarak kabul edilmiştir. Sıçramalar Microgate Opto Jump Next (microgate witty, İtaly) marka sıçrama matı, boy, kilo ve kulaç uzunluğu ölçümleri için (Mesilife mr-200, Çin) marka cihazlar kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler pearson korelasyon analizi ve bağımlı gruplarda t testi ile 0.05 anlamlılık düzeyi dikkate alınarak analiz edilmiştir. Bulgular: Aktif sıçrama ile adamlı iki (r=0.459; p=0.018*) sayılık, adamsız iki (r= 0.527; p=0.006**) sayılık ile adamsız üç sayılık atışlardaki ilişkiler (r=0.613; p=0.001**) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Skuat sıçrama ile adamlı iki (r=0.736; p=0.000**) sayılık, adamsız iki (r= 0.732; p=0.000**) sayılık ile adamsız üç sayılık atışlardaki ilişkiler (r=0.730; p=0.000**) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Buna karşın Aktif ve Skuat sıçrama ile Adamlı üç sayılık atışlarda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Basketball sport has a structure that includes movement examples such as acceleration and deceleration, changes in direction and skills that require jumping. While shooting is the most basic skill known for scoring in basketball, jumping can be an important factor for scoring success. The aim of this study was to examine the relationship between the jumping performances and the success of the two and three-point shots of the athletes playing basketball in the 16-18 age group. Materials and Methods: The study was conducted in Hakkari and Ardahan provinces. Twent-six basketball licensed volunteers with an average of height (174,6±6,6), body weight (65,6±6,1 kg), age (17.11 ± 0.81yıl), traning age (3,38±1,47), stroke length (176,5±8,20) participated. Jumping features are abtained with counter movement jump and squat jumping. Two points jumps are 4.57 m. at the hoop level of the basketball court; A total oft en shots were fired in two rounds in five zones with equal intervals outside the 6.75 meter Area at the rim of the basketball court. Those who passed the circle were considered succesful. Jumps microgate opto jump next (microgate witty, Italy) brand jump mat, devices of the brand (Mesilife mr-200, China) were used for height, weight and stroke length measurements. The data obtained in the study were analyzed by pearson correlation analysis and t test in dependent groups, taking into account the 0.05 significance level. Results: Relationships between counter movement jump and two-pointers with a man (r=0.459; p=0.018*), two-pointers without a man (r= 0.527; p=0.006**) and three-pointers without a man (r=0.613; p=0.001**) statistically significant. Relationships between squat jumps with two (r=0.736; p=0.000**) points, two (r= 0.732; p=0.000**) and three-pointers without a man (r=0.730; p=0.000**) were found to be statistically significant. On the other hand, no statistically significant relationship was observed between counter movement jump and squat jumps and with men three-point shooting.