Çocukluk çağı ailevi akdeniz ateşihastalarında aterosklerozun erkenbelirteci olarak abdominal aorta intimamediakalınlığının diğer inflamatuarbelirteçlerle birlikte değerlendirilmesi
Assessment of aortic intima media thickness and other inflammatory markers in pediatric familial mediterranean fever as early markers of atherosclerosis
- Tez No: 707697
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç AAA'deki subklinik inflamasyonun uzun vadeli etkileri henüz tam olarak tanımlanamasa da yeni yapılmış bazı çalışmalar AAA'nin artmış ateroskleroz riski ile ilintili olabileceğini ileri sürmüştür. Bazı çalışmalar AAA'daki preaterosklerotik değişikliklerin çocukluk çağında bile başladığını göstermiştir. Biz bu çalışmada AAA tanısı almış atak dışı dönemdeki çocuklarda CRP, ESR, Fibrinojen, WBC, Platelet, MPV gibi inflamatuar belirteçlerinin yanı sıra abdominal aort ile sağ ve sol arteria karotis komminislerde ateroskleroz erken belirteci olarak İMK ölçümlerini sağlıklı kontroller ile kıyaslayarak değerlendirmek istedik. Yöntem Çalışma grubuna Çocuk Kliniğinde izlenmekte olan, Tell Hashomer kriterlerine göre ve mutasyon analizlerine göre AAA tanılı ve herhangi bir başka kronik rahatsızlığı olmayan 32 hasta dahil edildi.Kontrol grubuna genel pediatri polikliniğine başvuran ve bilinen herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan 22 çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm çocukların ayrıntılı öyküsü alınarak fizik muayeneleri yapıldı. Laboratuar ve ultrasonografik ölçümleri gerçekleştirildi Bulgular Çalışma grubunun %55'i kız (18 kişi), % 45'i erkek (14 kişi) olup oran 1.3:1 idi. Hastaların yaş ortalaması 10,08±2,75 (5-15 yıl), şikayetlerin başladığı yaş 6±3,65 yıl (1 yıl- 13 yıl), tanı yaşı 8,37±3,36 yıl (3 yıl-15 yıl) bulundu. VKİ ortalaması hasta grubunda 17,00±2,54 (13,80-24,80), kontrollerde ise 18,40±3,48 (13,30-26,00) bulundu. Kontrol ve hasta grupları arasında, vakaların VKİ ( p=0,077 >0,05) değerleri arasında fark bulunamadı. Hasta grubunda Trigliserid 61,35±22,338 (28-125), Total kolesterol 139,52±20,515 (99-176), LDL 80,44±16,507 (50-110), HDL 46,10±9,58 (32-63), VLDL 12,92±4,98 (5,60-26,20) olarak ölçüldü. Hastaların TA sis 104,22±10,71 ve TA dia 63,09±8,08 olarak ölçüldü ve kontrol grubu ile fark görülmedi. Gruplar arasında ailede kalp hastalığı bulunması yönünden fark bulunmamıştır, ancak kronik hastalık açısından gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlıdır. En sık görülen ilk 3 hastalık hipertansiyon (17 kişi), diabetes mellitus (15 kişi) ve hiperlipidemi (10 kişi) oldu. ESR, CRP, Fibrinojen, WBC, Plt, Hb gibi inflamatuar belirteçler açısından kontrol ve hastalar arasında fark görülmedi. MPV seviyesinde ise her iki grup arasında anlamlı fark bulundu (p=0,026
Özet (Çeviri)
Aim Although the long-term effects of subclinical inflammation in familial Mediterranean fever are not be fully defined and understood, some recent studies have suggested that familial Mediterranean fever might be related with increased risk of atherosclerosis. Additionally, some studies have showed that the preatherosclerotic changes have begun even in childhood. In this study, we measured abdominal IMT in the aorta and right and left arteria carotid common as an early marker of atherosclerosis, and additionally inflammatory markers such as CRP, ESR, fibrinogen, WBC, platelet, MPV were evaluated. We compared the measurements with healthy controls. Method The study group included FMF patients met the Tell Has homer criteria without any other chronic disease. Twenty-two patients were included as control group who were at outpatient clinic and without any known chronic disease. All children were reevaluated in order to have detailed history and perform physical examination, laboratory and ultrasonography measurements. Results The 55% of study group was girls (18 patients) and the F: M ratio was 1.3:1. The mean age of the patients was 10.08±2.75 (5-15 years), the mean age at disease onset was 6±3.65 years (1 years- 13 years), and the mean age at diagnosis was 8.37±3.36 years (3 years-15 years). The mean BMI was 17.00±2.54 (13.80-24.80) in patients, whereas 18.40±3.48 (13.30-26.00) in controls. There was no difference between controls and patients (p=0.077 >0.05). The systolic TA of patients was measured as 104.22±10.71 mmHg and diastolic was 63.09±8.08 mmHg. No difference was observed between groups in terms of having a family history of heart disease and hypertension. There was no difference in inflammatory markers such as ESR, CRP, fibrinogen, WBC, PLT between controls and patients. Additionally, a significant difference was found in MPV level between two groups (p=0.026