Muhasebe eğitiminde halk eğitimi merkezlerinin rolü: Bilecik Halk Eğitimi Merkezi uygulaması
The role of public education centers in accounting education: Bilecik Public Education Center application
  1. Tez No: 707745
  2. Yazar: TUĞBA FAKUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL EROL FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hayat boyu öğrenme kapsamında Türkiye'de en önemli yaygın eğitim kurumlarından biri olan Halk Eğitimi Merkezlerinde verilen kurslarla, bireylerin yaşam boyu öğrenme becerilerinin gelişimine katkıda bulunulmaya çalışılmaktadır. Halk Eğitimi Merkezlerinde açılan kurslara katılan kursiyerlerin, bu merkezlerde nasıl bir öğrenme gerçekleştirdikleri ve kazandıkları beceriler araştırılması gereken bir konudur. Yapılan bu çalışmanın temel amacı Bilecik Halk Eğitimi Merkezi'nde açılan Genel Muhasebe kurslarında verilen eğitimin durumunu ve güncelliğini değerlendirmektir. Çalışmada kursiyerlerin katıldıkları kursun ders içeriği, dersi veren öğretmen ve aldıkları kurs hakkındaki genel olarak algıları, katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumları ve kurs dönemleri demografik özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Analizler IBM SPSS istatistik programı ile yapılmıştır. Bilecik Halk Eğitimi Merkezi'nde kurs alan ve ankete katılan kursiyerlerin verdikleri cevapların frekans ve ortalama sonuçlarına göre kursiyerlerin bu kursa katılma nedeni olarak çoğunluğunun yeni bir şeyler öğrenmek ve mesleki bilgi edinmek istemeleri nedenlerini belirttikleri görülmüştür. Yapılan T Testi analizlerinde ise kursiyerlerin cinsiyet, yaş, eğitim durumları ve katıldıkları kurs dönemleri açısından genel olarak aldıkları muhasebe eğitimi sorularına verdikleri cevaplara göre aralarında istatistikî fark olmadığı tespit edilmiştir. Halk Eğitimi Merkezinin fiziksel şartlarının iyileştirilmesinin kursu daha verimli hale getireceği kursiyerlerce belirtilmektedir. Ayrıca kursiyerler Halk Eğitim Merkezlerinde bilgisayar laboratuarları imkânı sağlanarak Genel Muhasebe derslerini farklı muhasebe paket programları ile almak istediklerini de belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
Within the scope of lifelong learning it is aimed to contribute to the development of lifelong learning skills of individual through courses offered at Public Education Centers, which are one of the most importent non-formal education institutions in Turkey. How the trainees who attend the courses opened in the Public Education Centers learn and the skilss they acquire in these centers is an issue that needs to be investigated. The main purpase of this study is to evaluate the status and currency of training provided in the General Accounting courses opened at the Bilecik Public Education Center. In the study; it was evatuated in termsaf the teacher who gave the course, the trainees'general perceptions about the course they attended, gender, age, educational, status and demographic characteristics of the participants. The analyses were performed with the IBM SPSS statical programme. According to frequency and avarage results of the answers given by the trainees who took courses at Bilecik Public Educational Center and the participated in thesurvey, it was seen that the majority of the trainees stated the reosons why the wanted to learn something new and to get Professional know leage as the reasons for goining this course. In the t test analyses, it was found that there was no statistical difference between the gender, age, educational status of trainees. It is stated by the trainees that improving the physical conditions of the Public Education Center will maket he course more efficient. In addition, the trainees also indicate that they want to take General Accounting courses with different accounting package programs by providing the possibility of computer laboratories in Public Educations Centers.