Küçük Menderes deltası delta-önü istifinin stratigrafik ve sedimantolojik evrimi 1: Sedimantoloji
- Tez No: 7078
- Danışmanlar: PROF.DR. SUNGU L. GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI ÖZET Bu çalışma, son Pleistosen buzulianınasına bağımlı olarak oluşmuş Küçük Menderes deltasının sedirnantolojik evrimini incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, yakla- 2 şık 150 km olan inceleme sahasından alınmış 50 km sismik profil ile 15 adet karot; sedimanter yapısal-dokusal, mineralojik- petrografik, mikropaieontolojik ve jeofizik metodlarla incelenmiştir» Sedimanter jeolojik analizler sonucu sedimanların kıyıya yakın bölgelerde ince taneli ve yapışız, açıklarda ise orta kum boylu, derecelenme ve ters derecelenme gösteren, kötü boylanmış, kaba taneye yamuk (Skivrness) ve sivri-basık tepelenmeli (Kurtosis) kırıntılardan oluştuğu bulunmuştur. Hafif ve ağır fraksiyon mineralleri ile kil fraksiyonu mineralleri saptanarak, çalışma bölgesinde depolanan sedimanların metamorfik, asit mağmatik ve sedimanter kökenli oldukları saptanmıştır. HOLOSEN-GÜNCEL yaşlı delta istifi, son buzul dönemi (WURM) sonrası, bir regresyon/trasgresyon sikli sonucu oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
V1X SUMMARY This study has been carried out to determine the sedimentological evolution of the Küçük Menderes delta, during last Pleistocene glaciation» 60 km seismic profiles and 15 core samples, taken from the area studied, which is 2 aprox. 150 km, were examined by means of stuctural and textural sedimentological, mineraiogical-petrografical, micropaieontological and geophysical methods. Result of sedimentary geological analysis have shown that, in-shcre sediments of the area are structureless and fine-grained, whereas medium grained sand particles of the off-shore area shows normal and reverse grading with positively skiwed and plati to leptokurtic textural nature. The quantitative compositional analysis of light-heavy and clay fractions of sediments showed no marked petrological variations. In other words, sediments of the area studied, were derived from uniform provenance, composed of metamorphic, acid ignious and sedimentary rocks. Finally it can be postulated that HOLOSEN - RECENT deltaic sequence been deposited, following the glacial period (WURM), within a regressive/transgressive cycle.