Bir gemi lumbuzuna gelen gerilme dağılımlarının fotoelastisite yöntem ile incelenmesi
  1. Tez No: 7077
  2. Yazar: HAMİ GÜRTUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
IV ÖZE 'I Bir mukavemet- probleminin güvenilir taı.; bir çösü-- &ünde, deneysel çalınmanın yeri büyüktür» Kal s em e teknolojisinin hızla gelişmesi nedeniyle deneysel araç ve gereçler çok hasas olarak yapılmaktadır* Deney yöntemi olarak kolay, ve ekonomik olmam yö nünden f otoelastisite yöntemi, ilgi duyulan bir yöntemdir. üu yöntemle her noktadaki gerilme, doğrudan doğruya.rayının plastik modeli üzerinden okunabilmefctedir. Ayrıca, karışık yapılardaki gerilme dağılışları, matematik yöntemlerle basitçe elde edilemediği zaman, iotoelaatisiteden çok yararlanılır» îoiarize edilmiş ışık, def ormasyona uğrayan canı veya plastikten yapılmış model üzerinden geçtiğinde, ırık ikiye ayrılır. Bunların arasında belirli bir faz farkı vardır» Kadelden geçen bu ışınlar, ikinci özel pioroid levhaya gelir».Buradan da kırılarak çıkan ışın demeti, özel gerilmelerin değerlerini bulmasını sağlar. Bunlar beyaz ışık kullanıldığında renkli olarak ekranda görülür,, Bu çalışmada modele etki eden kuvvetler fotoğraf larla, tesnit edilmiştir «
Özet (Çeviri)
jTt. J^J k-J X X\J.~i. w -i- The photoelasticity is the most useful method for studying the stresses can not be obtained by any simple crthenaticel analysis» It is based on the fact that, when poiorised light is passed through a transparent mat eriyle such as glass or plastic under strain, the light rays are split up into two parts one of which is called the ordinary and the other the extraordinary ray» These rays nave different speeds v/hen they are passing through the materials and the difference in speed is proportional to the difference in the principal stresses at the point,. This iueans that the two rays leaving the materials can be out of phase and on rejoining and passing through a second polaroid, no light of the original wave length k.sj appear. A system of colour bands or fringes is thus created in white light and the order of the colour bands is proportional to the magnitude of the difference in the principal stresses,. These coloured bands can be viewed on a screen or can be photographed. In my work, the powers that affect the raodel are demonstrated oj the photographs»