Denizyolu konteyner taşımacılığında aktarma limanı seçimi: Doğu Akdeniz limanları üzerinde bir araştırma
Transshipment port selection in container shipping: The study on Eastern Mediterranean container ports
- Tez No: 707802
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma ile Doğu Akdeniz Limanları üzerinden denizyolu konteyner taşımacılığı aktarma limanı seçimi üzerine en ideal olabilecek limanı sayısal ve sözel metotlarla bulunmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen limanlar Doğu Akdeniz coğrafyasında bulunan Aliağa Limanı, Ambarlı Limanı, Mersin Limanı, Pire Limanı ve Port Said Limanlarıdır. Limanlara ait veriler limanların web sayfalarından veya bağlı oldukları derneklerden alınmıştır. Öncelikle literatür çalışması yapılarak liman seçimi üzerine yapılan araştırmalar incelenmiş ve incelenen çalışmalardan denizyolu konteyner taşımacılığı aktarma liman seçiminde kullanılan kriterler ve araştırma metotları tespit edilmiştir. Literatür araştırması ile belirlenen kriterler; taşıtan, taşıma işleri organizatörleri, tarifeli denizyolu gemi işletmecileri ve liman operatörlerinden oluşan on iki kişilik gruba anket yöntemiyle kriterler arasından hangisinin daha önemli olduğu sorulmuştur. Yapılan anketlerin neticeleri AHP yöntemiyle analiz edilerek kriterlerin ağırlıkları tespit edilmiştir. Araştırmanın son kısmında TOPSİS yöntemi kullanılarak, Doğu Akdeniz coğrafyası içinde denizyolu konteyner taşımacılığı aktarma liman faaliyeti için en ideal liman tespit edilmiştir. Ayrıca, her bir uzmanın kendi uzmanlık alanına göre de farklı ideal sonuçlara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it has been tried to find the most efficient port by numerical and verbal methods on the selection of the transshipment port over Eastern Mediterranean Ports. The ports examined within the scope of the research are Aliaga Port, Ambarli Port, Mersin Port, Piraeus Port and Port Said Ports located in the Eastern Mediterranean geography. First of all, a literature study was conducted and the researches on port selection were examined, and the criteria and research methods used in the selection of maritime container transport transhipment port were determined from the studies examined. Criteria determined by literature research; A group of twelve people consisting of shippers, freight forwarders, liner shipping operators and port operators was asked which of the criteria is more important by means of a questionnaire. The results of the surveys were analyzed with the AHP method and the weights of the criteria were determined. In the last part of the research, using the TOPSIS method, the most ideal port for maritime container transportation transshipment port activity in the Eastern Mediterranean geography has been determined. In addition, different ideal results are also included according to the field of expertise of each expert.