İlköğretim matematik öğretmenlerinin teknolojik pedagoik alan bilgileri ile mesleki öz yeterlikleri arasındaki ilişkiler
The relationships between secondary school mathematics teachers' technological pedagogical content knowledge and their professional efficiency
- Tez No: 707801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP BİNDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim matematik öğretmenlerinin öz-yeterlikleri ile Teknolojik Pedagojik alan bilgilerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu, Hatay ili merkez ilçelerindeki ortaokullarda görev yapan 115 kadın 100 erkek olmak üzere toplam 215 ilköğretim matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada yer alacak katılımcıların belirlenmesinde basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, veri toplamak için Teknolojik pedagoji alan bilgisi ölçeği (TPAB), Öz-Yeterlik Ölçeği ve kişisel bilgi formundan oluşan anket formu kullanılmıştır. Pandemi koşulları nedeniyle veri toplama süreci çevrimiçi platformlar aracılığı ile yürütülmüştür. Çalışmada ilköğretim matematik öğretmenlerinin özyeterlikleri ve TPA bilgileri bağımlı değişken; öğretmenin meslekteki kıdemi, okulda öğretim teknolojilerine erişim imkânı, cinsiyet, teknolojiyi kullanma düzeyi, öğretim sürecinde öğretim teknolojilerini kullanım sıklığı değişkenleri ise bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Öğretmenlerin teknolojik pedagoji alan bilgileri ve öz-yeterliklerinin bağımsız değişken kategorilerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amcıyla t-test ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. TPAB alt boyutları ve özyeterlilik arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine elementary mathematics teachers' self-efficacy and their Technological Pedagogical content knowledge. The study group of the research consists of 215 elementary mathematics teachers, 115 female and 100 male, working in secondary schools in central districts of Hatay province. Simple random sampling method was used to determine the participants who will take part in the research. In the research, a questionnaire consisting of a Technological pedagogical content knowledge scale (TPACK), a Self-Efficacy Scale and a personal information form was used to collect data. Due to the pandemic conditions, the data collection process was carried out through online platforms. In the study, elementary mathematics teachers' self-efficacy and TPA knowledge were dependent variables; The teacher's seniority in the profession, access to instructional technologies at school, gender, level of use of technology, frequency of use of instructional technologies in the teaching process are considered as independent variables. T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether teachers' technological pedagogy content knowledge and self-efficacy differ according to independent variable categories. The relationships between TPACK sub-dimensions and self-efficacy were examined by correlation and regression analyzes.