Tüketici satın alma davranışına yönelik olarak bilinçaltı reklamlarda kullanılan korku ögesinin göstergebilimsel yöntemle incelenmesi
Examination of the fear element used in subliminal advertisements for consumer purchase behaviors by semiotic method
- Tez No: 707813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tüketim insanoğlunun bir ihtiyacı ya da bir arzusu doğrultusunda gerçekleşen bir olgudur. İnsanlığın var olmasıyla tüketim olgusu avcılık ve toplayıcılıkla başlamış ve zamanla günümüzdeki şeklini almıştır. Tüketici satın alma kararı verirken birçok faktörün etkisi altında kalmaktadır. Bu faktörlerden biri de reklamdır. Reklam günlük yaşantımıza yön veren ve satın alma davranışımızı etkileyen en önemli etkenlerden biri olarak bilinmektedir. Bilgilendirme, ikna etme, destekleme ve hatırlatma fonksiyonlarıyla tüketicinin satın alma davranışını etkilemektedir. Canlı faaliyetlerinin olduğu her yerde reklam; dergi, televizyon, internet, radyo, açık hava, sosyal medya, billboard vb. mecralarla tüketicilerin karşısına çıkmaktadır. Tüketici satın alma davranışını etkileyen reklam faktörü birçok alt başlıkta incelenebilmektedir. Tezin konusu olan bilinçaltı reklam bu faktörlerden bir tanesidir. Bilinçaltı kişinin hükmedemediği bir yer olduğu için tüketici günlük yaşamda farkında olmadan birçok bilinçaltı reklama maruz kalmaktadır. Bilinçaltı mesajlarda sadece bilinçaltının algılayabileceği materyaller ve gizli simgeler tüketici satın alma davranışını etkilemek için kullanılmaktadır. Bilinçaltı reklamlarda kullanılan çekiciliklerden biri de korku çekiciliği olarak bilinmektedir. Bu çalışmada ''tüketici satın alma davranışına yönelik olarak bilinçaltı reklamlarda kullanılan korku ögesinin göstergebilimsel yöntemle incelenmesi'' araştırılmıştır. Reklamlarda tüketiciye aksedilen korku çekiciliği kullanılan bilinçaltı mesajların tüketiciler üzerinde nasıl etki bıraktığı göstergebilimsel yöntemle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumption is a phenomenon that occurs in line with a human need or a desire. With the existence of humanity, the phenomenon of consumption started with hunting and gathering and took its present form over time. The consumer is under the influence of many factors when making a purchase decision. One of these factors is advertising. Advertising is known as one of the most important factors that shape our daily life and affect our purchasing behavior. It affects the purchasing behavior of the consumer with the functions of informing, persuading, supporting and reminding. Advertising wherever there is live activity; magazine, television, internet, radio, outdoor, social media, billboard etc. faces consumers. The advertising factor that affects consumer purchasing behavior can be examined under many sub-titles. Subliminal advertising, which is the subject of the thesis, is one of these factors. Since the subliminal is a place that the person cannot control, the consumer is exposed to many subliminal advertisements in daily life without being aware of it. In subliminal messages, materials and hidden symbols that can only be perceived by the subconscious are used to influence consumer purchasing behavior. One of the charms used in subliminal advertisements is known as fear appeal. In this study,“examination of the fear element used in subliminal advertisements for consumer buying behavior by semiotic method”was investigated. How the subliminal messages used in advertisements, which are used to attract the fear to the consumer, have an effect on the consumers are explained with the semiotic method.