Okul idarecileri ve özel eğitim öğretmenlerinin özel eğitim programlarının uygulanmasında idareci-öğretmen işbirliğine yönelik görüşleri
Views of school principals and special education teachers about principal-teacher collaboration during the implementation of special education programs
  1. Tez No: 707812
  2. Yazar: MEHMET TABAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜLE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Özel eğitimde hedeflenen başarının elde edilebilmesi için aile, öğretmen ve okul idarecilerinin etkileşim ve iş birliği içerisinde hareket etmeleri gerekmektedir. Özel eğitim okullarında idareci ve öğretmenler arasında kurulacak güçlü iş birliğinin, özel gereksinimli öğrencilerin eğitimi üzerine yansıyan olumlu etkileri olduğu vurgulanmaktadır. Bu araştırmada, özel eğitim programlarının uygulanması sürecinde okul idarecileri ve özel eğitim öğretmenleri arasındaki iş birliğinin nasıl yürütüldüğü, idarecilerin ve öğretmenlerin iş birliğine yönelik görüşleri, deneyim, öneri ve beklentileri hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Durum çalışması deseninde yürütülen araştırmanın verileri özel eğitim okullarında görev yapan dokuz okul idarecisi ve 11 öğretmen ile yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizi sonucunda hem idarecilerin hem de öğretmenlerin idareci-öğretmen iş birliğinin sağlayacağı faydalar konusunda pek çok noktada benzer görüşlere sahip oldukları görülmüştür. İdareci ve öğretmen arasında güçlü iş birliğini sağlayabilmek için özellikle iletişimin öneminin vurgulandığı ve iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çaba gösterildiği saptanmıştır. Ancak uygulamada karşılaşılan bazı güçlükler olduğu, iş birliğine ilişkin karşılıklı beklentilerin yeterince karşılanmadığı belirlenmiştir. Özel gereksinimli öğrencilerin eğitimi sürecinde karşılaşılan zorlukların anlaşılması ve bunlara yönelik çözümlerin üretilebilmesi için idareci-öğretmen iş birliğindeki aksamaların nedenlerinin iyi anlaşılması ve ortadan kaldırılması için çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve the targeted success in special education, families, teachers and school administrators should act in interaction and collaboration. It is emphasized that the strong collaboration to be established between administrators and teachers in special education schools has positive effects on the education of students with special needs. This study is aimed to obtain information about how the collaboration between school administrators and teachers is carried out during the implementation of special education programs, the opinions, experiences, suggestions and expectations of administrators and teachers about collaboration. The research was conducted in the case study pattern. The data of this study were collected through semi-structured interviews with nine school administrators and 11 teachers working in special education schools. The data were analyzed descriptively. Research findings show that both administrators and teachers have similar views on the benefits of administrator-teacher cooperation at many points. It was determined that the importance of communication was emphasized and efforts were made to develop cooperation in order to ensure strong cooperation between the administrator and the teacher. Also it has been determined that there are some difficulties encountered in practice and that mutual expectations regarding cooperation are not adequately met. In order to understand the difficulties encountered in the education process of students with special needs and to produce solutions for them, efforts should be made to better understand and eliminate the reasons for the disruptions in the cooperation between the administrator and the teacher.