Renin düzeyine göre gruplandırılan esansiyel hipertansiyon hastalarının öfke, anksiyete, depresyon, aleksitimi ve psikolojik profillerinin karşılaştırılması
- Tez No: 70786
- Danışmanlar: PROF. DR. ESAT GÖKTEPE, YRD. DOÇ. DR. AHMET ARZIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Esansiyel hipertansiyonda psikolojik faktörlerin rolü ile ilgili yapılan araştırmalarda kesin bir sonuca varılamamıştır. Sonuçların farklı olmasının nedeni esansiyel hipertansiyonun tek bir hastalık olarak ele alınmış olması olabilir. Esansiyel hipertansiyonun biyokimyasal yöntemlerle belirlenen alt grupları arasında psikolojik özellikler açısından farklılıklar olabilir. Bu çalışmada, yüksek, normal ve düşük renin gruplarına ayrılan hipertansif bireylerin öfke, anksiyete, depresyon, aleksitimi, psikopatoloji profilleri ve genel psikopatoloji düzeyleri açısından karşüaştınlmaları amaçlanmışlar. Çalışmaya alman bireyler Marmara Üniversitesi Hastanesinin genel dahiliye ve nefroloji-hipertansiyon polikliniklerine ve kan bankasına müracaat edenlerden hipertansif bulunanlar arasından seçilmiştir. Çalışmaya 96 hasta alınmıştır. Psikiyatrik bozukluğu olanları tespit etmek amacı ile hastalara yapılandırılmış klinik görüşme (Structured Clinical Interview for Diagnosis-SCID-NP) uygulanmıştır. Hipertansiyon hastalarının %25'inde (n=24) psikiyatrik bozukluklar saptanmıştır. Hastaların %17.71'inde (n=17) anksiyete bozuklukları, %15.625'inde ise (n=15) duygulanım bozukluklarının varlığı ortaya konmuştur. Hipertansiyon hastalarının %5.21'inde (n=5) Yaygın Anksiyete Bozukluğu, %5.21'inde (n=5) Majör Depresyon ve Panik Bozukluğu tespit edilmiştir. Distimi ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu tanısını alan hastalar tüm grubun %4.17'sini (n=4); Majör Depresyon, Distimi ve Panik Bozukluğu tanısını alanlar, her biri grubun %3.125'ini (n=3) oluşturmaktadır. Alkol Bağımlılığı tanısını alanlar tüm grubun %1.04'üdür (n=l). Psikiyatrik 40bozukluğu olmayan 69 hasta renin-sodyum profili yardımı ile yüksek, normal ve düşük renin düzeyli olarak gruplandırılmıştar. Yüksek, normal ve düşük renin grupları arasında sosyodemografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The results of the studies conducted for evaluating the role of psychological factors in essential hypertension are controversial. This controversy may be due to conceptualizing hypertension as a uniform disease. There may be psychological differences among subgroups of essential hypertensives. The aim of this study was to compare anger, anxiety, depression and alexithymia levels and psychopathology profiles and general psychopathology levels of hypertensives differentiated by high, normal and low renin levels. A total of 96 hypertensive individuals were selected from outpatients of the internal medicine and nephrology-hypertension clinics and also from blood bank admissions of Marmara University Hospital. SCID-NP was used to determine psychiatric disorders. There were psychiatric disorders in 25% of hypertensive patients (n=24). Hypertensive patients exhibited 17.71% anxiety disorders and 15.625% mood disorders. Hypertensive patients with psychiatric disorders were excluded from the study and the remaining 69 individuals without any psychiatric disorders were classified as low, normal, high renin groups according to renin- sodium profiles. Three groups did not differ significantly with respect to sociodemographic factors (p>0.05). The diastolic blood pressure of the low renin group was higher than those of the remaining groups (p< 0.001). The patients were given a psychological test battery including Trait Anger and Anger Expression Scale, State-Trait Anxiety Inventory, Beck Depression Scale, Toronto Alexithymia Scale and SCL-90-R.