Göçe zorlanan bir grup Bulgaristan Türk'ü çocuk ve ergende psikiyatrik-psikolojik durum
  1. Tez No: 70787
  2. Yazar: OSMAN SABUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YANKI YAZGAN, DOÇ. DR. MERAL BERKEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
6. ÖZET Bu çalışmanın amacı 1989 yılında Bulgaristan'dan göçe zorlanan Türklerden hâlâ İstanbul'da bir mülteci kampında kalmakta olan 35 çocuk ve ergenin ruhsal durumunun değerlendirilmesi idi. Anneler, kendi ruhsal durumlarını yansıtan Belirti Tarama Listesini ve çocukları hakkında da Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeğini doldurdular. Çocuklara özbildirim ölçekleri olan Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği ve Çocuklar İçin Durumluk- Sürekli Kaygı Envanteri verildi. Ayrıca çocuklar Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal Elkitabı-IV esas alınarak belirlenen bozukluklar açısından tarandı. Annelerin yüksek belirti düzeyleri sergilemedikleri görüldü. Çocukların gerek ÇDDÖ, gerek özbildirim ölçekleri puanlan travmaya uğramış çocuklarla karşılaştırılabilir ölçüde yüksekti. Klinik görüşmelerde de çocukların %41'i çeşitli anksiyete ve depresif bozukluk tamlarım aldılar. Anne-çocuk bildirimlerinin pozitif ilişkisi annelerin çocuklarının ruhsal durumlarının farkında olduklarını düşündürdü. Göçe zorlanma ve uzun yıllar kısıtlı koşullarda mültecilik yaşantısı gelişimini sürdüren bireye negatif psikolojik yükler getirmektedir. Benzer topluluklardan elde edilecek bulgular bir göç ülkesi olan Türkiye'de çocuk psikiyatristlerinin klinik çalışmalarına ışık tutacaktır. 35
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The purpose of this study was to assess the mental state of 35 Bulgarian Turkish children and adolescents who had been staying in a refugee camp in Istanbul since their forced migration in 1989. Mothers completed the Symptom Check List-Revised reflecting their own psychological state and the Child Behaviour Check List about their children. The children were given self-report scales, the Children's Depression Inventory and State-Trait Anxiety Inventory for Children. Additionally, the sample were screened clinically for certain disorders according to the Diagnostic and Statistical Manuel of Mental Disorders- IV. Rates of symptoms were not high among mothers. For the children, both CBCL and self-report scores were high comparable with those of traumatised children. Clinical interviews revealed that 41% of children met criteria for anxiety and depressive disorders. Positive corelations between the reports of children and mothers point at the awareness of mothers about their children's psychological state. Forced migration and refugee camp experience in poor physical conditions for years had negative psychological impact on the developing individual. Further research among similar populations will illuminate the clinical works of child psychiatrists in Turkey, which is the country of migrations. 36