Spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki
Sports and non-sports university students the relationship between attack levels and problem skills solving
  1. Tez No: 707927
  2. Yazar: ASLI ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı, spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri ile problem çözme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmamıza İzmir Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 2020-2021 Eğitim-öğretim döneminde eğitim gören yaşlarında toplam 516 öğrenci gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Katılımcılara online ortamda hazırlanan 11 soruluk demografik bilgi anketi ve saldırganlık envanteri ile problem çözme envanteri ölçekleri uygulanmıştır. Cinsiyet ile saldırganlık alt boyutları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05). Lisanslı olarak spor yapma durumu ile saldırganlık alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05). Problem çözme alt boyutlarında da anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Sigara kullanma durumu ile saldırganlık alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the aggression levels of university students who do and do not do sports and problem solving. A total of 516 students aged who were studying in the 2020-2021 academic year of Izmir Ege University Faculty of Sport Sciences and Manisa Celal Bayar University Faculty of Sport Sciences participated voluntarily. Online prepared 11 question demographic information questionnaire, aggression inventory and problem solving inventory scales were applied to the participants. A significant difference was found between gender and aggression sub-dimensions (p0.05). A significant difference was found in the sub-dimensions of aggression and the status of doing sports under license (p0.05). No significant difference was found in the problem solving sub-dimensions (p>0.05). There was no significant difference between smoking status and aggression sub-dimensions (p>0.05).