Bilinçli farkındalık temelli bilgilendirici yaklaşımların hemodiyaliz hastalarında stresi azaltmaya ve semptomları yönetmeye etkisi
The effect of conscious mindfulness-based informative approaches on reducing stress and managing symptoms in hemodialysis patients
  1. Tez No: 707928
  2. Yazar: GÖNÜL AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Araştırma, hemodiyaliz hastalarında uygulanan bilinçli farkındalık temelli bilgilendirici yaklaşımların stresi azaltmaya ve semptomları yönetmeye etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Bu araştırma kontrol gruplu gerçek deneme modeli olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'ne kayıtlı 160 diyaliz hastası oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, yapılan güç analizi sonucunda 60 deney ve 60 kontrol grubunda olmak üzere toplam 120 hemodiyaliz hastası olarak belirlenmiştir. Deney grubuna, ön test uygulamasından sonra bilinçli farkındalık temelli stres azaltma programı uygulanmıştır. Veriler; hastalarla yüz yüze görüşme yöntemi ile veri toplama araçlarındaki bilgiler araştırmacı tarafından okunup verilen cevaplar işaretlenerek toplanmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizinde yüzde, frekans, kikare analizi, bağımsız gruplar için t testi, bağımlı gruplar için t testi testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the effect of mindfulness-based informative approaches applied in hemodialysis patients on reducing stress and managing symptoms. Material and Method: This research was conducted as a real experimental model with a control group.The universe of the research; It consisted of 160 dialysis patients registered in Atatürk University Research Hospital Hemodialysis Unit and Health Sciences University Erzurum Regional Training and Research Hospital Hemodialysis Unit.The sample of the study was determined as a total of 120 hemodialysis patients, 60 in the experimental and 60 in the control group, as a result of the power analysis. After the pre-test application, a mindfulness-based stress reduction program was applied to the experimental group. Data; The information in the data collection tools was read by the researcher and collected through face-to-face interviews with the patients. In the analysis of the data collected in the research, percentage, frequency, chi-square analysis, t test for independent groups, t test for dependent groups were used.