Aktif spor yapan ve yapmayan spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sporda şiddet eğilimi ve saldırganlık davranışlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the views of the students of the faculty of sport sciences with and without active sports on the tendency of violence and aggression behaviors in sports
  1. Tez No: 596668
  2. Yazar: YUSUF MERT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın genel amacını; Aktif spor yapan ve yapmayan sporcuların sporda şiddet ve saldırganlık davranışlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesioluşturmaktadır. Araştırmada, mevcut durumu belirlemek adına tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini spor bilimleri fakültesi öğrencileri oluştururken, örneklem grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören, aktif spor yapan ve yapmayan sporcular arasından tesadüfi örneklem seçme yöntemiyle belirlenen 249 [n(erkek)=174, n(kadın)=75] sporcu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, Tuzgöl (1998) tarafından geliştirilmiş olan“Saldırganlık Ölçeği”ve Göka, Bayat ve Türkçapar (1995) tarafından geliştirilmiş olan“Şiddet Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, katılımcıların kişisel özelliklerini betimleyici frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmış, ölçeklere verilen cevapların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanarak, şiddet eğilimlerine ve saldırganlık düzeylerine ilişkin dağılımlar belirlenmiştir. Alt problemlere ilişkin bağımsız değişkenlerle; şidet eğilimi ve saldırganlık düzeyleri parametrik testlerle sınanmış, ikili karşılaştırmalar için t testi, üç veya daha fazla küme karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Katılımcıların şiddet eğilimi ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon (r) Katsayısı tekniğinden faydalanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi ise "p
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research; Investigationthe opinions of active and non-active athletes about violence and aggression behaviors in sports. In the research, screening model was used to investigationthe current situation. The population of the study consists of the students of the faculty of sports sciences. The sample group was investigationby random sampling method among the athletes who studied at Gazi University, Faculty of Sport Sciences in 2018-2019 academic year. female) = 75] athletes.In the study, Bilgi Personal Information Form tarafından,“Aggression Scale Tuz developed by Tuzgöl (1998) and Violence Tendency Scale tarafından developed by Göka, Bayat and Türkçapar (1995) were used as data collection tools. In the analysis of the data, frequency and percentage distributions describing the personal characteristics of the participants were extracted, arithmetic means and standard deviations of the responses to the scales were calculated and distributions related to violence tendencies and aggression levels were determined.Independent variables related to sub-problems; Violence tendency and aggression levels were tested by parametric tests, t test was used for paired comparisons, and One Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for three or more cluster comparisons. Pearson Product-Moment Correlation (r) Coefficient technique was used to determine the relationship between the participants' violent tendency and aggression levels. Significance level was taken as ”p