Adölesanlarda depresif semptomların ağrı ve analjezik kullanımı ile ilişkisi
The relationship of depressive symptoms with pain and analgesic use in adolescent
- Tez No: 707963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ÖZTÜRK HANEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, adölesanlar arasında depresif semptomlar, ağrı (baş ağrısı, karın ağrısı, sırt ağrısı) ve analjezik kullanım sıklığını belirlemektir. Ek olarak adölesanlarda depresif semptomlar ile ağrı ve analjezik kullanımı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinde ortaokul ve liseye devam eden 954 (585 kız, 369 erkek) adölesan oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak“Tanıtıcı Soru Formu”,“Çocuklar İçin Epidemiyolojik Çalışmalar Merkezi Depresyon Ölçeği (CES-DÇ-Tr)”kullanılmıştır. Veri analizinde, tanımlayıcı istatistikler, ki kare testi, lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Katılımcı adölesanların % 61, 3'ü (n=587) kız ve % 24,2'si (n=231) 9. Sınıf, yaş ortalaması (14.07±1.41) idi. Adölesanlarda depresif semptom yaygınlığı % 66,2 olarak belirlenmiştir. Kızlarda depresif semptomların oranı % 73,8 erkeklerde ise bu oran % 54,2 olarak saptanmıştır. Adölesanların % 20,1'i (n=192) baş ağrısı, % 11,1'i (n=106) karın ağrısı, % 14,9'u (n=142) sırt ağrısı deneyimlediklerini belirtmiştir. Adölesanların % 9,1'i (n=87) baş ağrısı, %3,9'u (n=37) karın ağrısı , % 1,9'u (n=18) sırt ağrısı nedeniyle analjezik kullandığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the frequency of depressive symptoms, pain (headache, abdominal pain, backache) and analgesic use among adolescents. Additionally, to examine the relationship between depressive symptoms and pain and analgesic use in adolescents. The sample of the study consisted of 954 (585 girls, 369 boys) adolescents attending secondary and high school in İzmir.“Descriptive Questionnaire”and Center for Epidemiological Studies Depression Scale for Children (CES-DC) were used as data collection tools. Descriptive statistics, chi-square test, logistic regression analysis were used in data analysis. Of the participating adolescents, 61.3% (n=587) were girls and 24.2% (n=231) were 9th grade, mean age (14.07±1.41). The prevalence of depressive symptoms in adolescents was determined as 66.2%. The rate of depressive symptoms in girls was 73.8%, and this rate was 54.2% in boys. 20.1% (n=192) of the adolescents stated that they experienced headache, 11.1% (n=106) abdominal pain, 14.9% (n=142) back pain. 9.1% (n=87) of the adolescents stated that they used analgesics for headache, 3.9% (n=37) for abdominal pain, 1.9% (n=18) for back pain.