Gizemli, büyülü, tuhaf imgeler
Images of mystical, magical, strange
- Tez No: 707962
- Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
“Gizem”,“büyü”,“tuhaf”kavramları, eserlere duyduğumuz yakın ilginin kaynakları hakkında ipuçları barındırmakta ve yeni eserlerin ortaya çıkışında bu kaynaklardan yararlanılması, ilham verici olanaklar sağlayabilir görünmektedir. Bu tez çalışması, eserlere duyduğumuz ilginin köklerini, kavramlar çerçevesinden keşfederek insan doğası ile bağ kurmayı amaçlamaktadır. İnsanın dünyayı ve çevresini anlamlandırma mücadelesi içerisinde derinleştirdiği bu kavramların, sanat tarihi boyunca üretilen eserleri beslediği görülmektedir. Bilinmeyene karşı ilgimiz, merak ve keşfetme güdülerimizi harekete geçirmekte, sanat eseri de bu yolla var olabilmektedir. İnsan, büyü ile dünyayı şekillendirme arzusunu ancak yanılsama ve hayal gücünün sınırsızlığının da getirisiyle, başka bir gerçeklik formu olarak sanat eserlerinde mümkün kılabilmiştir. Sanat eserinin sunduğu bu yeni gerçeklik, doğa yasalarına aykırılıklar gösterebilmektedir. Tuhaf bulduğumuz bu görüntüler belleğimizde dikkat çekici etkiler bırakabilmektedir. Eserlerde yer alan bilinmezlik duygusu ve gizem, büyüsel etkiler ve tuhaflıklar eser ile izleyicisi arasında çekim gücü oluşturmakta, çalışma kapsamında vazgeçilmez unsurlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concepts of“mystery”,“magic”,“strange”contain clues about the sources of our close interest in works, and it seems that using these sources in the emergence of new artworks can provide inspiring opportunities. This thesis study aims to connect with human nature by exploring the sources of our interest in works within the framework of these concepts. It seems that these concepts, which people deepen in the struggle to make sense of the world and its environment, feed the works produced throughout the history of art. Our interest in the unknown activates our instincts of curiosity and discovery, and a work of art can exist in this way. Human beings' desire to shape the world with magic has only been possible in works of art as another form of reality, thanks to unlimited imagination and illusion. This new reality presented by the work of art can show contradictions to the laws of nature. These images, which we find strange, can leave remarkable effects in our memory. The sense of obscurity and mystery, magical effects, and oddities in the works create a power of attraction between the work and its audience and are considered indispensable elements within the scope of the study.