Adölesanlarda kanser farkındalık ölçeği'nin Türkçe versiyonunun psikometrik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Psychometric Properties of Turkish Version of Cancer Awareness Scale in Adolescents
- Tez No: 707965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞEYDA ÖZBIÇAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, adölesanlar için Kanser Farkındalık Ölçeği'nin Türk toplumundaki kültürel uygunluğu ve psikometrik özelliklerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Karşılaştırmalı korelasyonel metodolojik tipteki araştırma, Şubat 2021-Temmuz 2021 tarihleri arasında Selma Yiğitalp Anadolu Lisesi, Atatürk Lisesi, İzmir Kız Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Karataş Anadolu Lisesi, Fevzi Özakat Anadolu Lisesi ve Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi'ne giden 400 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma verileri, Google Anket özelliği ile öğrencilere ulaştırılarak anket yöntemiyle elektronik olarak uzaktan erişimle toplanmıştır. Verilerin toplanmasında“Temel Demogrofik Veri Toplama Formu”ve“Kanser Farkındalık Ölçeği (KFÖ)-CAM”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi bilgisayar ortamında SPSS 22.00 programı kullanılarak araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Ölçeğin güvenilirlik çalışmasında test-tekrar test ve iç tutarlılık yöntemleri, geçerlilik çalışmasında ise; dil ve kavram geçerliliği, kapsam (içerik) geçerliliği yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %75,5'i kız, %24,5'i erkektir. Kanserin belirtileri konusundaki soruya %67,8'i ve kanserden korunma konusundaki soruya %35'i, 10 üzerinden 1-5 arasında puanlama yapmıştır. Öğrencilerin CAM'den aldıkları ortalama puan 45.607.23 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the cultural relevance and psychometric properties of the Cancer Awareness Measure for Adolescents in Turkish society. The comparative correlational methodological type of research was conducted with 400 students who attended Selma Yiğitalp Anatolian High School, Atatürk High School, İzmir Kız High School, Namık Kemal High School, Karataş Anatolian High School, Fevzi Özakat Anatolian High School and Nevvar Salih İşgören Anatolian High School between February 2021 and July 2021. The research data were collected by remote access electronically, by means of a survey method, by being delivered to the students with the Google Survey feature.“Basic Demographic Data Collection Form”and“Cancer Awareness Measure (KFÖ)-CAM”were used to collect data. The evaluation of the data was made by the researchers using the SPSS 22.00 program in computer environment. Test-retest and internal consistency methods were used in the reliability study of the scale, and in the validity study; language and concept validity, scope (content) validity methods were used. Students participating in the research which was %75,5 girls and %24,5 boys. 67.8% to the question about the symptoms of cancer and 35% to the question about cancer prevention scored between 1-5 out of 10. The average score the students got from CAM was found to be 45.607.23.