Metastatik mide kanserli hastalarda geriatrik nütrisyonel risk indeksi ve prognostik nütrisyonel indeksin prognostik değeri ve genel sağkalım üzerine etkisi
The prognostic value of geriatric nutritional risk index and prognostic nutritional index in patients with metastatic gastric cancer and its effect on overall survival
- Tez No: 707966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA SEZGİN GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Gastrointestinal sistem kanserli hastalarda sıklıkla karşılaştığımız malnütrisyon; prognozu, yaşam kalitesini ve sağkalımı etkiler. Çalışmamızda, metastatik mide kanserli hastalarda malnütrisyon ve sistemik inflamatuar yanıtı temel alan Prognostik Nütrisyonel İndeks'in (PNİ) ve Geriatrik Nütrisyonel Risk İndeksi (GNRİ)'nin prognostik değerini ve sağkalım üzerine etkisini incelemek ve hangi indeksin daha prediktif olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine 2009 ve 2020 tarihleri arasında başvuran metastatik mide kanseri tanılı hastaların verileri restrospektif olarak tarandı. Gerekli verileri tam olan 124 hasta çalışmaya dahil edildi. İndeksler şu şekilde hesaplandı; PNİ= [10 x serum albumin (g/dl)]+ [0.005 x toplam lenfosit sayısı (per mm3)], GNRİ= [1.489 x albumin (g/l)] + [ 41.7 x (vücut ağırlığı / ideal vücut ağırlığı)]. İstatistiksel analiz, SPSS (version 23.0) programı ile yapıldı. Sağkalım analizlerinde Kaplan-Meier analizi, Log-Rank testi kullanıldı. Genel sağkalımı etkileyen faktörler tek değişkenli ve çok değişkenli Cox regresyon analizi ile incelendi. İndekslerin kesim noktası ve genel sağkalımı öngörmedeki değerleri ROC analizi ile AUC hesaplanarak kaydedildi ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların medyan genel sağkalım süresi 10 (8,983-11,017) ay olarak saptandı. Takip süresince 110 hasta ölmüştü. Çalışmaya katılan 124 hastanın 83'ü (%66,9) erkek ve ortalama tanı yaşı 58 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Malnutrition, which we frequently encounter in patients with gastrointestinal system cancer; affects prognosis, quality of life, and survival. In our study, it was aimed to examine the prognostic value and effects of the Prognostic Nutritional Index (PNI) and Geriatric Nutritional Risk Index (GNRI) on survival in patients with metastatic gastric cancer and to determine which index is more predictive. Method: The data of patients with metastatic gastric cancer who applied to Akdeniz University Hospital Medical Oncology outpatient clinic between 2009 and 2020 were retrospectively scanned and 124 patients were included in the study. The indices were calculated as follows; PNI=[10 x serum albumin (g/dl)]+ [0.005 x total lymphocyte count (per mm3)], GNRI=[1.489 x albumin (g/l)] + [ 41.7 x (bodyweight / ideal body weight) ]. Statistical analysis was done with SPSS (version 23.0) program. Kaplan-Meier analysis and Log-Rank test were used for survival analysis. Factors affecting overall survival were analyzed by univariate and multivariate Cox regression analysis. The values of the indices in predicting cutoff point and overall survival were recorded by calculating AUC by ROC analysis and compared with each other. Results: The median overall survival of the patients was 10 (8,983-11,017) months. During follow-up, 110 patients died. 66.9% (83) of the 124 patients included were male and the mean age at diagnosis was 58.