Deneysel renal iskemi modelinde ketamin ve deksmedetomidinin iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkileri
Effects of ketamine and dexmedetomide on ischemia-reperfusion injury in experimental renal ischemia model
  1. Tez No: 707969
  2. Yazar: MUHAMMET HANİFİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜRA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Cerrahi girişimler sırasında iskemi-reperfüzyon (İ/R) hasarından en çok etkilenen organlardan biri böbrektir. Bu çalışmanın amacı; sıçanlarda oluşturulan İ/R hasarı modelinde iskemi öncesi uygulanan ketamin ve deksmedetomidinin olası etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Yeditepe Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayının ardından, ağırlıkları 300-450 gr arasında değişen 24 adet Sprague Dawley sıçan 4 gruba ayrıldı. Sham Grubuna laparotomi ve sağ nefrektomi, diğer gruplara laparotomi, sağ nefrektomi, sol böbreğe 45 dakika iskemi ve 24 saat reperfüzyon uygulandı. İskemi-reperfüzyon grubuna ilaç uygulanmadı. Ketamin grubuna iskemi öncesinde 2 mg/kg intraperitoneal ketamin uygulandı. Deksmedetomidin grubuna iskemi öncesi ve operasyon sırasında deksmedetomidin 1.0 mcg/kg ıv 10 dakika uygulandıktan sonra 1.0 mcg/kg/h hızda ıv infüzyon olarak uygulandı. Sıçanlardan operasyon öncesinde ve reperfüzyonun 24. saatinde sol nefrektomi ve sakrifikasyon öncesinde serum kreatinin düzeyi ölçümü için kan alındı. Histopatolojik inceleme için renal örnekler alındıktan sonra ratlar sakrifiye edildi. Histopatolojik inceleme için Hematoksilen-Eozin(H-E) ve bağ dokusunun değerlendirilmesi için Masson-Trikrom ile boyama yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Kidney is the one of the most affected organs by ischemia-reperfusion injury during surgical procedures. The objective of this study was to determine the effect of ketamine and dexmedetomidine on renal ischemia-reperfusion injury (IRI) model induced in rats. Materials and Methods: The study was approved by Yeditepe University Animal Experiments Local Ethics Committee. 24 Sprague Dawley rats between 300-450 g were disseminated into 4 groups: Laparotomy and right nephrectomy were perfomed to the Sham group; laparotomy, right nephrectomy, 45 minutes of ischemia and 24 hours of reperfusion to the left kidney were performed to the other 3 groups. No drug was administered to the IRI group. Ketamine group received 2 mg / kg intraperitoneal ketamine before ischemia. Dexmedetomidine group received dexmedetonidine 1.0 mcg / kg iv for 10 minutes before ischemia and during the operation, then continued as an iv infusion at a rate of 1.0 mcg / kg / h. Serum creatinine values were determined preoperative, 24 hours after IRI and before sacrification which is followed by left nephrectomy. Rats were sacrificed following renal samples collection for histopathological examination.