Koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastalara verilen ameliyat öncesi eğitimin ameliyat sonrası konfor düzeyine etkisi
The effect of preoperative education given to patients undergoing coronary artery bypass graft surgery on their postoperative comfort level
  1. Tez No: 707968
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN DIĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırma koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastalara ameliyat öncesi verilen eğitimin ameliyat sonrası konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma 30 Aralık 2019-31 Aralık 2020 tarihleri arasında Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniği' nde koroner arter bypass greft ameliyatı olan 46 (23 deney ve 23 kontrol) hastanın katılımı ile yarı deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın verileri“Hasta Tanıtım Formu'', ”Eğitim Bilgi Formu“ ve ”Genel Konfor Ölçeği (GKÖ)'' kullanılarak toplandı. Deney grubu hastalarına ameliyat öncesi eğitim verildi. Genel Konfor Ölçeği taburculuk öncesi tüm hastalara uygulandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, Student t testi, Mann Whitney U testi, Ki-kare testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmada deney grubu ve kontrol grubu hastalarının niceliksel demografik ve kategorik sosyo-demografik verilerinin benzer olduğu (p>0,05), gruplar arasında alkol kullanımı açısından anlamlı fark bulunduğu belirlendi (p=0,038).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to determine the effect of preoperative education given to patients undergoing coronary artery bypass graft surgery on their postoperative comfort level. Material and Method: The study was undertaken as quasi experimental research with the participation of 46 (23 experimental and 23 control) patients who had coronary artery bypass graft surgery in Edirne Sultan 1.Murat State Hospital Cardiovascular Surgery Clinic between 30 December 2019 and 31 December 2020. The data of the study were collected by using the“Patient Information Form”,“Education Form”and“General Comfort Questionary (GCQ)”. The patients in the experimental group were provided preoperative education. The General Comfort Questionary was administered to all patients before discharge. Mean, frequency, percentage, Student's t test, Mann Whitney U test, Chi-square test and Spearman Correlation Analysis were used in the analysis of the values. Results: In the study, it was determined that the quantitative demographic and categorical socio-demographic data of the patients in the experimental group and control group were similar (p>0,05), and there was a significant difference in terms of alcohol use (p=0,038).