Meşe palamudunun kuzu rasyonlarına ilavesinin sindirim derecesine, metabolik enerjisine ve metan üretimine etkisinin in vitro gaz üretim tekniğiyle belirlenmesi
Determination of effect of supplementation of acorn to lamb ration on digestibility, metabolisable energy and methane production using in vitro gas production
  1. Tez No: 707970
  2. Yazar: YAKUP BİLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, meşe palamudunun kuzu rasyonlarına ilavesinin, gaz üretimine, metan üretimine, sindirim derecesine, taksimat faktörüne, mikrobiyal protein üretimine ve mikrobiyal protein sentezleme etkinliğine olan etkisini in vitro gaz üretim tekniğiyle belirlemektir. Bu proje kapsamında meşe palamudu %0, 10, 20 ve 30 oranında kuzu rasyonuna katılacaktır. Meşe palamudunun kuzu rasyonlarına katılması, gaz üretimini, metan üretimini, sindirim derecesini azaltırken taksimat faktörünü, mikrobiyal protein üretimini ve mikrobiyal protein sentezleme etkinliğini artırmıştır. Gaz üretimi ve metan üretim değerleri sırasıyla 89.93 ile 129.22 ml, 10,43 ile 19,65 ml arasında değişmiştir. Metan üretim yüzdesi ise %11.53 ile 15.22 arasında değişmiştir. Sindirim derecesi ise %61.63 ile 72,90 arasında değişmiştir. Taksimat faktörü ve mikrobiyal protein üretim değerleri sırasıyla 3.338 ile 4.10 ve 128.57 ile 143.91 mg arasında değişmiştir. Mikrobiyal protein sentezleme etkinliği ise %34.80 ile 46.31 arasında değişmiştir. Meşe palamudunun anti metanojenik özellik taşımasına rağmen rasyonun sindirim derecesini düşürmektedir. Mevcut çalışmanın sonuçları baz alınarak meşe palamudunun kuzu rasyonlarında kullanımı için uygun dozun belirlenmesi oldukça zor gözükmektedir. Bunun için meşe palamudunun kuzu performanslarına etkilerini belirlemek için in vivo denemelrine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current experiment was to determine the effect of inclusion of oak acorn on the gas production, methane production, digestibility, partitioning factor, microbial protein production, and efficiency of microbial protein protein production of lamb diets. In this project, oak acorn was included into lamb diets at the ratio of 0, 10, 20 and 30%. The inclusion of oak acorn decreased the gas production, methane production, and digestibility whereas inclusion of oak acorn increased partitioning factor, microbial protein and efficiency of microbial protein production. Gas and methane production ranged from 89.93 to 129.22 ml and 10.43 to 19.65 ml. Percentage of methane production ranged from %11.53 to 15.22. Digestibility ranged from 61.63 to 72.90%. Partitioning factor and microbial protein production ranged from 3.38 to 4.10 and 128.57 to 143.91 m respectively. Efficiency of microbial protein production ranged from 34.80 to 46.31%. Although oak acorn had an anti-methanogenic potential, oak acorn decreased the digestibility. It seems to be very difficult to determine the proper inclusion dose of oak acorn. Therefore in vivo digestibility studies are required to determine the proper inclusion dose of oak acorn to lamb diets.