Crohn hastalığı şüphesiyle çift balonlu enteroskopi yapılan hastalarda işlem esnasında alınan biyopsilerin tanıya katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of the contribution of biopsies taken during the procedure to the diagnosis of patients who performed double balloon enteroscopy for suspected crohn's disease
- Tez No: 707971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ ŞİRİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı klinik, laboratuvar veya radyolojik açıdan Crohn hastalığı şüphesi bulunduğu için Çift Balonlu Enteroskopi yapılan hastaların retrospektif olarak incelenmesi sayesinde, Çift Balonlu Enteroskopi ile alınan biyopsilerin ve yapılan histolojik incelemenin tanı ve tedavi ile takip sonuçları üzerine etkisinin olup olmadığının değerlendirilmesidir. Diğer yandan biyopsi alınması başarısı ve tanı üzerine etkisi olabilecek faktörler ve işlem güvenliliğinin değerlendirilmesi de planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2015 ile Haziran 2020 tarihleri arasında, KOÜ Gastroenteroloji Bilim Dalı tarafından; Crohn hastalığı şüphesiyle Çift Balonlu Enteroskopi yapılan hastalara ait veriler, hastane kayıt sistemi, poliklinik-endoskopi ünitesi işlem kayıt defterleri incelenerek tespit edildi. Klinik (karın ağrısı, ishal/konstipasyon, kilo kaybı, bulantı/kusma, ateş) ve/veya laboratuvar (anemi, hipoalbuminemi, crp veya sedimantasyon yüksekliği) ya/ya da radyolojik (BT-MR incelemede ince bağırsaklarda ödem-duvar kalınlık artışı v.b.) olarak Crohn hastalığı şüphesiyle ÇBE yapılmış hastaların çalışmaya uygun olup olmadığı değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun olan toplamda 63 hasta çalışmaya alındı. On sekiz yaşından küçük olan hastalar, tetkiklerinde ve ÇBE işlemine ait bilgi notlarında eksiklik bulunanlar çalışma dışında bırakıldı. Bulgular: CH şüphesiyle 63 hastaya (37 erkek; ortalama yaş 40,02 ± 9,63) toplam 111 ÇBE işlemi yapılmıştı. İşlem yapılan hastaların 57 (%90,4)'sinde patolojik bulgu (53 hastada ülser, 27 hastada mukozal anomali, 29 hastada darlık) tespit edildi. 63 hastanın 48'inde CH tanısı doğrulanırken, 3 hastaya çölyak hastalığı, 2 hastaya nsaii ilişkili enteropati, 2 hastaya adenokarsinom, 1 hastaya intestinal tüberküloz ve 1 hastaya ülsere jejunoileit tanısı koyuldu. Alınan biyopsilerin histolojisi 21 (%33,3) hastada CH için tipik, 22 (%34,9) hastada CH ile uyumlu iken, 20 (%31,7) hastada ise nonspesifik/uyumsuz olarak raporlandığı ve bu hastaların nihai CH tanısı alma oranlarının sırasıyla; %100 (n=21), %90,9 (n=20) ve %35 (n=7) olduğu görüldü. CH şüpheli hastalarda biyopsi alınmasına imkân tanıyarak histopatolojik tanı desteği sağlaması sayesinde ÇBE'nin tanı veriminin %76,4 olduğu saptandı. Sonuçlar: İnce bağırsak tutulumlu CH, tanı koymanın zor olduğu, komplikasyonlara yol açabilen bir hastalıktır. CH'den şüphelenilen ancak ileokolonoskopisi normal olan hastalarda, ÇBE'nin özellikle histolojik tanı imkânı sayesinde kesinleşmiş CH tanısı koyulması mümkün olmaktadır. Doğru endikasyonda, özellikle klinik, radyolojik ve biyokimyasal belirteçlerin ışığında kullanılması, tanı oranının artırılması sağlayan en önemli yöntemdir. Bu uygulama tecrübeli kliniklerde uygulandığında son derece etkili ve güvenlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate whether the biopsies taken by Double Balloon Enteroscopy and histological examination have an effect on diagnosis, treatment and follow-up results by retrospectively examining patients who underwent Double Balloon Enteroscopy because of clinical, laboratory or radiological suspicion of Crohn's disease. On the other hand, it is planned to evaluate the factors that may have an impact on the success of biopsy taking and diagnosis, and the safety of the procedure. Materials and Methods: Between June 2015 and June 2020, by Kocaeli University Gastroenterology Department; The files of the patients who underwent Double Balloon Enteroscopy with the suspicion of Crohn's disease were identified and analyzed by scanning the hospital registry system and the polyclinic and endoscopy unit procedure records. Clinically (abdominal pain, diarrhea/constipation, weight loss, nausea/vomiting, fever) and/or laboratory (anemia, crp or increased sedimentation) and/or radiological (edema-wall thickness increase in small intestines in CT-MR examination, etc.) Patients who underwent DBE with suspected Crohn's disease were evaluated for eligibility for the study. A total of 63 patients who met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. Patients younger than 18 years of age and those with deficiencies in their examinations and information notes on the DBE procedure were excluded from the study. Results: A total of 111 DBE procedures were performed on 63 patients (37 males; mean age 40.02 ± 9.63 years) with suspected CD. Pathological findings (ulcer in 53 patients, mucosal anomalies in 27 patients, and stenosis in 29 patients) were detected in 57 (90.4%) of the patients who underwent the procedure. While the diagnosis of CD was confirmed in 48 of 63 patients, 3 patients were diagnosed with celiac disease, 2 patients with Nsaii-associated enteropathy, 2 patients with adenocarcinoma, 1 patient with intestinal tuberculosis, and 1 patient with ulcerated jejunoileitis. The histology of the biopsies taken was typical for CD in 21 (33.3%) patients, consistent with CD in 22 (34.9%) patients, and reported as nonspecific/inconsistent in 20 (31.7%) patients, and the rate of final diagnosis of CD for these patients was significantly higher. Respectively; It was observed that it was 100% (n=21), 90.9% (n=20) and 35% (n=7). The diagnostic yield of DBE was found to be 76.4%, as it provides histopathological diagnostic support by allowing biopsy in patients with suspected CD. Conclusion: Small bowel involvement CD is a difficult to diagnose disease that can lead to complications. In patients with suspected CD but with normal ileocolonoscopy, it is possible to make a definitive diagnosis of CD, especially thanks to the histological diagnosis of DBE. Using it in the right indication, especially in the light of clinical, radiological and biochemical markers, is the most important method to increase the diagnosis rate. This application is extremely effective and safe when applied in experienced clinics.