Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin öz liderlik özelliklerinin sosyal girişimcilik eğilimlerine olan etkisi: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneği
The effect of Sports Sciences Faculty students' self leadership features on social entrepreneurship tendencies: The case of Mugla Sıtkı Koçman University
- Tez No: 707984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. OSMAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin öz liderlik özelliklerinin sosyal girişimcilik eğilimlerine olan etkisini ölçmektir. Araştırma kapsamında toplam 400 öğrenciden veri toplanmıştır. Ancak özensiz doldurulan ve normallik varsayımını karşılamayan ölçekler analizden önce veri setinden çıkarılmış ve kullanılabilir durumda olan 354 kişiden alınan verilerle analizler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın araştırma evrenini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 200 erkek (%56,5), 154 kadın (%43,5) olmak üzere toplam 354 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel bir yöntem olan tarama modelinde anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada bireylerin, öz liderlik davranışları sergileme düzeylerini belirlemek için Houghton ve Neck (2002) tarafından geliştirilen ve revize edilen Öz Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçeğin Tabak vd. (2011) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılmıştır. Çalışmada Tabak vd. (2011) tarafından hazırlanan Öz Liderlik Türkçe Formu kullanılmıştır. Öz Liderlik Türkçe Formu, 3 boyut ve 8 alt boyuttan oluşan 29 madde içermektedir. Ölçekte belirtilen yargı cümlelerine hangi oranda katıldıklarını 5'li likert tipi ölçek üzerinde,“Hiçbir zaman”ile“Her zaman”arasında değişen bir sıklık aralığında ölçülmüştür. Araştırma kapsamında ikinci ölçme aracı olarak Konaklı ve Göğüş (2013) tarafından geliştirilen Sosyal Girişimcilik Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 21 maddeden oluşmakta olup, katılımcıların ölçekte belirtilen yargı cümlelerine hangi oranda katıldıklarını 5'li likert tipi ölçek üzerinde,“Hiçbir zaman”ile“Her zaman”arasında değişen bir sıklık aralığında ölçülmüştür. Verilerin analizinde istatistiksel yöntem olarak, t-testi, çok faktörlü ANOVA ve Games Howell ve Sidak testleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda araştırmaya katılan öğrencilerin öz liderliğin tüm boyutları ile sosyal girişimcilik davranışları, risk alma davranışları, özgüven davranışları ve yaratıcılık davranışları arasında orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to measure the effect of self-leadership characteristics of students studying at the faculty of sports sciences on social entrepreneurship tendencies. Data were collected from 400 students in total within the scope of the research. However, the scales that were filled carelessly and did not meet the normality assumption were removed from the data set before the analysis and analyzes were carried out with 354 available scales. In this context, the research population of the study consists of a total of 354 students, 200 male (56.5%) and 154 female (43.5%), studying at the Faculty of Sports Sciences of Muğla Sıtkı Koçman University. The survey technique was used in the screening model, which is a quantitative method in the research. The Self-Leadership Scale, which was developed and revised by Houghton and Neck (2002), was used in the study to determine the level of individuals exhibiting self-leadership behaviors. Tabak et al. (2011) adapted it to Turkish. In the study, Tabak et al. (2011) Self-Leadership Turkish Form was used. The Self-Leadership Turkish Form contains 29 items consisting of 3 dimensions and 8 sub-dimensions. The extent to which they agreed with the judgment sentences specified in the scale was measured on a 5-point Likert- scale, in a frequency range ranging from“Never”to“Always”. The Social Entrepreneurship Scale developed by Konaklı and Göğüş (2013) was used as the second measurement tool within the scope of the research. The scale consists of 21 items and the extent to which the participants agree with the judgment sentences specified in the scale was measured on a 5-point Likert-type scale, with a frequency range ranging from“Never”to“Always”. As statistical method in data analysis, t-test, multi-factor ANOVA and Games Howell and Sidak tests were used. In line with the findings of the research, a moderate and significant relationship was found between all dimensions of self-leadership and social entrepreneurship behaviors, risk-taking behaviors, self-confidence behaviors and creativity behaviors of the students participating in the research.