Üniversite öğrencilerinin çeşitli değişkenler açısından iletişim becerilerinin incelenmesi: Gümüşhane Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi örneği
Examination of communication skills of university students in terms of various variables: Gümüşhane University Physical Education and Sports High School and Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Sports Sciences
  1. Tez No: 707985
  2. Yazar: MESUT GÖKHAN TERZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACELET MOLLAOĞULLARI, DOÇ. DR. YEŞİM BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma; iki farklı üniversitenin Spor Bilimleri Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bölümü öğrencilerinin iletişim beceri düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 2021-2022 eğitim dönemindeki Gümüşhane Üniversitesindeki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokul ile Muğla Sıtkı Koçman Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 237 kadın 302 erkek toplam 539 öğrenci katılmıştır. Çalışmada Tabakalı Örneklem Yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Korkut (1996) tarafından geliştirilen ve geçerlik ve güvenirliği yapılmış“İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”(İBDÖ) kullanılmıştır. Verilerin toplanması online ortam üzerinden gerçekleştirilmiştir. Eğitim gördükleri üniversitelere göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Independent Samples T test kullanılırken, eğitim gördükleri üniversite- diğer demografik değişkenlere göre farklılıkların incelenmesinde MANOVA analizi kullanılmıştır. MANOVA analizinde gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesinde post hoc test olarak Tukey testi uygulanmıştır. Sonuç olarak araştırmaya katılan öğrencilerin iletişim ilkeleri ve becerileri kendini ifade etme, etkin dinleme ve sözel olmayan iletişim ve toplam iletişim düzeylerinin yüksek olduğu, iletişim kurmaya yönelik isteklilik düzeylerinin ise orta seviyenin üzerinde olduğu görülmektedir. Elde edilen veriler ışığında çalışmaya katılan öğrencilerin etkili iletişim becerisine sahip olduğu söylenebilir. Araştırmaya katılan öğrencilerde eğitim gördükleri üniversiteler açısından iletişim becerileri ölçeği alt boyut ve toplam puanlarının arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık olmadığı görülmektedir. İncelenen alt boyutlar açısından da çalışma verileri çeşitlilik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This work; The aim of this study was to examine the communication skill levels of the students of the Faculty of Sport Sciences and the School of Physical Education and Sports of two different universities. A total of 539 students, 237 female and 302 male, studying at the School of Physical Education and Sports at Gümüşhane University and at Muğla Sıtkı Koçman Faculty of Sports Sciences in the 2021-2022 academic year participated in the research. Stratified Sampling Method was used in the study. The“Communication Skills Assessment Scale”(CIS) developed by Korkut (1996) and validated and reliable was used in the study. Data collection was carried out online. While the Independent Samples T test was used to compare the scale scores according to the universities they attended, the MANOVA analysis was used to examine the differences according to the university they attended and other demographic variables. Tukey test was used as a post hoc test to examine the differences between the groups in the MANOVA analysis. As a result, it is seen that the communication principles and skills of the students participating in the research, self-expression, active listening and non-verbal communication and total communication levels are high, and their willingness to communicate is above the medium level. In the light of the data obtained, it can be said that the students participating in the study have effective communication skills. It is seen that there is no statistically significant difference between the communication skills scale sub-dimension and the total scores of the students participating in the research in terms of the universities they are studying. In terms of the sub-dimensions examined, the study data show diversity.