Uluslararası işletmelerde örgüt kültürü ve inovasyon ilişkisi
An investigation of the relationship between organizational culture and innovation in international businesses
- Tez No: 707983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜRDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Rekabetin en üst seviyelerde olduğu günümüz koşullarında işletmeler, ayakta kalabilmek ve sürdürülebilir rekabet avantajı yakalayabilmek için inovasyondan uzak durmamaları gerektiğini görmektedir. İşletmeler; karlılığını artırmak, farklılık yaratmak, rekabetçi olmak isteyen işletmeler gibi inovasyonu hayatlarının içine sokmalıdır. İnovasyonu oluşturmada etkili olan örgütsel faktörlerin başında da örgüt kültürü gelmektedir. İnovasyon, yeni fikirlerin değer yaratan çıktılara dönüşmesi ve bunun ticarileşmesi süreci olarak ifade edilmektedir. İnovasyon kültürü, kurumlara rakiplerinden farklı olabilme fırsatı sunmaktadır. İşletmeler sıkı rekabet koşullarında hayatta kalabilmek için inovasyonu benimseyip örgüt kültürü haline getirmelidir. Örgüt kültürü, örgütte var olan bireyler ve gruplar tarafından paylaşılan ve uyulan değerler olarak ifade edilmektedir. Örgüt kültürü ile ilgili çalışmalar 1980'li yıllardan sonra hız kazanmaya başlamıştır. Örgüt kültürünün önemini fark eden işletmeler, sürekli büyüyen ve sürekliliğini koruyabilen işletmeler olmaktadır. Bu çalışmada, örgüt kültürü ile inovasyon arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, otel işletmeleri ve örgüt kültürü kavramı genel hatları ile incelenmiş ve literatürdeki örgüt kültürü ile ilgili kavramlara değinilmiştir. İkinci bölümde, otel işletmeleri ve inovasyon kavramları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, örgüt kültürü ile inovasyon ilişkisini tespit etmeye yönelik elde edilen bulgularla ilgili yapılan analiz ve yorumları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
n today's conditions where competition is at the highest levels, businesses see that they should not stay away from innovation in order to survive and gain a sustainable competitive advantage. Businesses should put innovation into their lives, such as businesses that want to increase profitability, make a difference, and be competitive. Organizational culture is one of the organizational factors that are effective in creating innovation. Innovation is expressed as the process of transforming new ideas into value-creating outputs and their commercialization. Innovation culture offers institutions the opportunity to be different from their competitors. Businesses should adopt innovation and turn it into an organizational culture in order to survive in tight competition conditions. Organizational culture is expressed as values shared and followed by individuals and groups in the organization. Studies on organizational culture have begun to gain momentum after the 1980s. Businesses that realize the importance of organizational culture are businesses that are constantly growing and maintain their continuity. In this study, it is aimed to investigate the relationship between organizational culture and innovation. The study consists of three parts; In the first chapter, hotel businesses and the concept of organizational culture are examined in general terms and concepts related to organizational culture in the literature are mentioned. In the second part, hotel businesses and innovation concepts are discussed. The third section includes the analysis and comments made on the findings obtained to determine the relationship between organizational culture and innovation.